به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، آیت الله سید محمد سعیدی ظهر امروز در دیدار مدیر کل پدافند غیر عامل قم که در سالن محراب حرم مطهر برگزار شد، درباره اجرای پدافند غیر عامل در حرم مطهر گفت: در اجرای چنین امر مهمی باید تدبیری اندیشیده شود تا فضای حرم که فضای عام و جدا از سازمان ها یا ادارات دیگر است، امنیتی نشود.
وی افزود: گاهی وقت ها برای انجام چنین کارهای بزرگی، جوری عمل می شود که مردم و کسانی که در اینجا رفت آمد دارند، حتی کارکنان، فضا را امنیتی می بینند. وقتی فضا امنیتی شد، این خسارتی می شود که گاهی خسارت آن بالاتر از تهدیدی است که احیانا بخواهند آسیبی برسانند.
تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها با اشاره به برخی محافظت ها از شخصیت ها گفت: برخی شخصیت ها که گاهی نوعی حفاظت هایی از آنها می شود، این قدر در جامعه بازتاب بدی دارد که اگر این بزرگوار شهید شود، آن بازتاب را ندارد. یعنی خسارت هایی را ایجاد می کنیم تا این که شخصِ شخصیتی حفظ شود، در حالی که شخصیت او در این نوع حفاظت از بین می رود و صدمات آن نیز قابل جربان نیست.
وی خاطرنشان کرد: همه تلاش ما این است که شخصیت های ما از مردم جدا نباشند و در میان مردم باشند، اگر این نوع از حفاظت مورد پسند بود، خود اهل بیت علیهم السلام نیز باید اینگونه عمل می کردند. مثلاً حضرت علی علیه السلام در شب شهادت چند نیروی خودی را می گذاشتند که از او حفاظت کنند تا ابن ملجم نتواند نیت شوم خود را اجرایی کند.
آیت الله سعیدی با بیان این که بر اساس سیره معصومین علیهم السلام معلوم می شود که ایجاد برنامه های امنیتی و حفاظتی باید محاسبه و مقایسه شود که در برابر چه چیزی می خواهند این کار را انجام گیرد، گفت: باید در آستان مقدس این مسئله مورد توجه باشد که جوری این برنامه ها اجرا شود که مردم وقتی وارد اینجا می شوند، احساس کنند که وارد جای امنیتی و نظامی نمی شوند.
وی حفاظت از مکان های مهم را امری ضروری دانست و گفت: البته در این مسیر باید مکان ها را تفکیک کنیم. هیچ وقت یک پادگان در پدافند غیر عامل با حرم مطهر مقایسه نمی شود. باید مد نظر باشد که پاسخگوی مردم و زائر باشیم و فضا را آرام نگه داریم.
تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها افزود: نکته دیگر این که در حین  اجرای این مسئله، دو حوزه کاملا از هم تفکیک شود. یک حوزه مربوط به داخل این مجموعه و دیگری قسمت خارج این مجموعه است. ممکن است مسئولیت ها و اجرای این امر مهم با توجه به تفاوت های این دو حوزه تفاوت داشته باشد.
وی همراهی دستگاه های مختلف در اجرای طرح پدافند غیر عامل را ضروری عنوان کرد و گفت: هر دستگاهی که خارج آستان است، باید در اجرای این طرح همراهی داشته باشد. به دلایلی گاهی مشکلاتی ایجاد می شود، به دلیل کمبود امکانات و بودجه و…، ممکن است همراهی صورت نگیرد، ولی آنها باید تفهیم شوند که این مسئولیت اضافی نیست، بلکه مسئولیت مهمی است که تا کنون انجام نشده است.