به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، خانم شیرازی، شامگاه گذشته در رواق حضرت خدیجه(س) حرم مطهر با اشاره به در پیش بودن عید غدیر خم، گفت: غدیر یکی از بزرگترین اعیاد مسلمین است که در آن خداوند نعمت ولایت و امامت را بر انسان تمام کرده و اسلام را کامل‌ترین دین الهی قرار داد.

وی افزود: عده‌ای نه تنها غدیر را انکار کرده بلکه این شبهه را نیز وارد می‌کنند که اگر خداوند می‌خواست برای حضرت رسول(ص) جانشینی انتخاب کند حتماً این مسأله را در قرآن مورد تأکید قرار می‌داد و از آن جایی که نام حضرت علی علیه السلام و فرزندانشان در قرآن نیست؛ بنابراین مستندی هم برای تأیید این موضوع وجود ندارد که باید تأکید کرد برخلاف گفته این افراد، آیات زیادی در قرآن کریم مؤید ولایت و جانشینی حضرت علی علیه السلام است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه در آیه ۳۳ سوره احزاب بر موضوع ولایت اهل بیت(ع) و پاکی مقام آن ها تأکید شده است، افزود: تمام مفسران شیعی و اهل سنت بر این باورند که این آیه( آیه ۳۳ سوره احزاب) در شأن خمسه طیبه پیامبر(ص) یعنی حضرت علی علیه السلام، حضرت فاطمه سلام الله علیها، حضرت امام حسن علیه السلام و حضرت امام حسین علیه السلام نازل شده است.

خانم شیرازی با بیان اینکه حضرت علی علیه السلام همواره در طول تاریخ اسلام جان فدای پیامبر(ص) بودند و نقطه اوج این مطلب را می‌توان در شب لیله المبیت جست‌و‌جو کرد، ادامه داد: آیه ۲۰۷ سوره بقره با همین مضمون نازل شده و در آن بیان شده که « بعضی از مردم با ایمان و و فداکار جان خود را در برابر خشنودی خدا می فروشند و خداوند نسبت به بندگانش مهربان است».

وی تصریح کرد: همچنین آیه ۵۵ سوره مائده به مساله ولایت حضرت علی علیه السلام بر مسلمانان و مومنان تأکید داشته و بیان می‌کند که «سرپرست و رهبر شما تنها خداست و پیامبر او و آنها که ایمان آورده، نماز را به پا می‌دارند و در حال رکوع زکات می‌دهند» و در تفاسیر روایات فراوانی ذیل این آیه نقل شده است مبنی بر اینکه مراد از شخصی که در حال رکوع انگشتر خویش را به سائل داد امام علی علیه السلام است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه حضرت علی علیه السلام در احادیث نبوی نیز دارای جایگاه برجسته‌ای هستند، گفت:  این موضوع به گونه‌ای است که حضرت رسول(ص) درباره ایشان می‌فرمایند که« اگر همه مردم در دوستی و ولایت حضرت علی بن ابیطالب با هم مجتمع می‌شدند، خداوند متعال هرگز جهنم را نمی آفرید».

خانم شیرازی اظهار کرد: اضافه بر این در روایت دیگری از حضرت رسول(ص) در خصوص حضرت علی علیه السلام نقل شده که ایشان می فرمایند« ای علی اگر افراد امت من آن‌قدر روزه بگیرند که همانند چله کمان منحنی شوند و آن‌قدر نماز بخوانند که چون میخ خشک و لاغر شوند ولی تو را دشمن بدارند خداوند آنان را به رو در آتش جهنم خواهد افکند».

وی با اشاره به اینکه حضرت علی علیه السلام آیینه تمام نمای انبیای گذشته است، افزود: حضرت علی علیه السلام تربیت یافته دامان پیامبر(ص) و مولود کعبه است و حضرت رسول(ص) در روایتی در خصوص مقام حضرت علی علیه السلام بیان می‌کنند که « هر کس می‌خواهد به علم حضرت آدم و درک حضرت نوح و زهد یحیی بن ذکریا و دلیری حضرت موسی علیه السلام بنگرد به حضرت علی علیه السلام نظر کند.