استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه میان وسوسه شیطان و حاضر شدن او در یک مکان تفاوت وجود دارد، گفت: بعضی از گناهان زمینه حضور شیطان را فراهم کرده و سبب می شود که شیطان با انسان تماس برقرار کند.

به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، حجت الاسلام والمسلمین سید احمد فقیهی، در حرم مطهر با اشاره به نکات تفسیری سوره حجر گفت: شیطان زمانی که انسان را به طرق مختلف وسوسه کرد و فریب داد و او را از صراط مستقیم منحرف کرد نتیجه آن این است که عده شاکران بسیار اندک می شود.

وی با بیان اینکه شکر به معنای تصرف در نعمت ها به گونه ای است که حضور خدا را در عالم برای دیگران جلوه گر کند، گفت: شکر کردن با شاکردن بودن تفاوت دارد زیرا شکر کردن به معنای شکر زبانی می شود در حالی که شاکر کسی است که ملکه نفسانی شکر در وجود او تجلی پیدا کرده و به گونه ای در نعمات الهی تصرف می کند که وجود خدا را برای دیگران جلوه گر می سازد.

استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه حقیقت شکر، شکرزبانی نیست، ادامه داد: شکر زبانی یکی از مراتب شکراست در حالی که حقیقت شکر این است که انسان به گونه ای زبانی و عملی در نعمات تصرف کند که جلوه گر وجود بی انتهای خداوند باشد و انسان های شاکر چه در مقام عمل و چه در مقام سخن شاکر هستند.

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی با بیان اینکه انسان شاکر، انسانی است که قدم از قدم برنمی دارد جز اینکه خدا را نشان دهد و زبانش جز ذکر و شکر خدا نیست و با دست و زبان خود کارهای نیک را انجام می دهد، گفت: انسانی که به این شکل شاکر باشد مخلص می شود و مخلصین که مقامشان برای خدا برابر با شاکران است کسانی هستند که وجودشان برای خدا خالص شده و حتی نفس و ماهیت خود را فراموش کرده و به فکر خود نبوده بلکه تنها به فکر خدا و کسب رضایت خدا هستند و چنین انسان هایی از معصیت و گناه و خود خواهی بر حذر هستند.

وی افزود: اگر کسی شاکر و مخلص نبود شیطان با او تماس برقرار می کند؛ زیرا هر روزنه ای که در آن یاد خدا نباشد شیطان از آن راه نفوذ پیدا کرده و با انسان تماس پیدا می کند و چون شیطان ذاتا عین نجاست است اگر با انسان تماس پیدا کند انسان را نجس می کند و باید دقت کرد که تماس برقرار کردن و خود را به انسان مالیدن شیطان با وسوسه کردن متفاوت است و این تماس شیطان با انسان او را مانند آتش می سوزاد همانگونه که تماس لباس با نجاست آن را نجس می کند، اگر جسم و جان انسان نیز با شیطان تماس پیدا کند، انسان نجس می شود.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه حاضر شدن شیطان نیز عین نجاست است، تصریح کرد: به همین دلیل انسان از وسوسه شیطان و حاضر شدن او نیز به خدا پناه می برد بنابراین در جایی که بوی گناه و معصیت باشد مانند مجالس شرب خمر، خانه هایی که ماهواره دارند و جایی که دو نامحرم در یک محیط بسته هستند شیطان حاضر می شود و باید دقت کرد که حاضر شدن شیطان عین تماس پیدا کردن و مالیدن خود به انسان است و چون عین نجاست است با حضور خود انسان را نیز نجس می کند و در این موارد خود شیطان حاضر می شود و در انسان نفوذ می کند در حالی که در وسوسه نیاز به حضور شیطان نیست.

حجت الاسلام والمسلمین فقیهی اظهار کرد: تلاوت قرآن، خواندن نماز و اذان گفتن از کارهایی است که از حاضر شدن شیطان جلوگیری می کند

پایان پیام/ ۹۶۱۱۲