برخی از مراجع تقلید جهان تشیع رهنمودهای مختلفی خطاب به موکب‌های اربعین حسینی به ویژه موکب حضرت معصومه سلام‌الله علیها داشته‌اند که اکنون به بهانه نزدیکی به ایام اربعین حسینی به بازخوانی آنها می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها، امسال برای سومین سال متوالی موکب آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) در مسیر نجف به کربلا برپا می‌شود و به صورت ویژه خدمات فرهنگی و رفاهی را به زائران اربعین حسینی در عمود ۱۰۸۰ ارائه می‌دهد.

مراجع تقلید جهان تشیع در مورد برپایی موکب‌های مختلف در مسیر پیاده‌روی اربعین توصیه‌های بسیاری داشتند و برخی از آنها نیز به صورت ویژه از عملکرد موکب آستان مقدس حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها استقبال کرده‌اند که در این گزارش به بازگو کردن برخی از رهنمودهای آنان می‌پردازیم.

آیت‌الله جعفر سبحانی یکی از مراجع تقلید شیعه با اشاره به اینکه برپایی موکب‌ها، عرصه را برای رفت آمد زائران اربعین تسهیل می‌کند، اظهار کرد: زیارت اربعین از همان ابتدای واقعه کربلا شروع شد چرا که اهل بیت(ع) در بازگشت از شام به مدینه، از مسیر کربلا عبور کردند.

*عراقی‌ها در موکب ایرانی‌ها سهیم باشند

وی با بیان اینکه اهل بیت(ع) نخستین زائران اربعین امام حسین علیه السلام بودند، تصریح کرد: باید در راستای برپایی موکب‌های اربعین حسینی مراقب باشیم که رفتار ما موجب تحریک شدن مردم عراق نشود و آنها گمان نکنند آمده‌ایم تا آنجا را برای خود تصاحب کنیم، باید به شیوه‌ای عمل کنیم که آنها نیز در موکب ایرانی‌ها سهیم باشند و وظایفی بر عهده آنها قرار داده شود.

همچنین آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی نیز با اشاره به اینکه اربعین دامنه بسیار وسیعی پیدا کرده است، عنوان کرد: بزرگترین اجتماع مذهبی در دنیا راهپیمایی عظیم اربعین است که افتخاری برای مسلمانان و پیروان مکتب اهل بیت(ع) به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: مسأله‌ای که در اربعین بسیار به چشم می‌خورد، موضوع فداکاری عمومی و محبت همگانی است که مدینه فاضله‌ای در مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا و در خود کربلا تشکیل می‌دهد، در این مسیر همه خدمت مخلصانه می‌کنند و فضای عجیبی در طول آن ایام وجود دارد که ای کاش در تمامی ایام برای مردم به وجود می‌آمد.

*استفاده از فرصت اربعین حسینی برای انجام کارهای فرهنگی

این برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: اربعین سرمایه عظیم و مهم شیعه است که می‌توان از ظرفیت‌های آن برای اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی استفاده کرد، باید کار فرهنگی انجام شود؛ ممکن است برخی از زوار در طول سال در چنین برنامه‌های مذهبی شرکت نکنند و گاهی افراد با احکام و مسائل نماز آشنا نیستند، حال که این افراد به عشق امام حسین علیه‌السلام مجذوب شدند آمادگی پذیرش دارند که باید از این فرصت استفاده کرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه کمبودهای احکام و آشنایی با معارف دین در چنین فرصت‌هایی باید برطرف و به زائران آموزش‌های لازم داده شود، ابراز کرد: همه باید به صورت عمومی آشنای به قرآن، اهل بیت(ع) و وظایف شرعی خود شوند.

وی اضافه کرد: به لطف خداوند تا کنون مشکلی پیدا نشده و ان شاءالله که حادثه‌ای رخ نمی‌دهد، ما می‌گوییم که آل سعود نتوانستند سه میلیون حاجی را در موسم حج اداره کنند اما ۲۰ میلیون زائر در اربعین حسینی به خوبی اداره می‌شوند باید مراقب باشیم که این مسأله ادامه‌دار باشد، نباید به واسطه برخی عجله کردن‌ها عده‌ای آسیب ببینند؛ باید مسائل بهداشتی رعایت شود و زائران را باید به این مسأله توصیه کرد.

*موکب آستان حضرت معصومه(س) افتخاری برای مردم قم است

آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی نیز با اشاره به اینکه مردم قم باید به برپایی موکب آستان مقدس حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها افتخار کنند، اظهار کرد: این کار اقدامی ارزشمند و افتخاری برای مردم قم بوده که امام زمان(عج) را خوشحال می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: من خوشحالم از این اقدام آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) که برای اسلام و دین حرکتی بسیار بزرگی در مسیر ترویج تعالیم دینی و شعائر الهی است؛ باید یقین بدانیم که حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به افراد توجه داشتن و خودشان قلوب آنها را برای انجام این کار همراه ساختند که مسلماً کاری بزرگ رقم خواهد خورد و آیندگان نیز از برکات آن بهره‌مند می‌شوند.

*لزوم ترویج حقایق انقلاب اسلامی در حرکت اربعین حسینی

همچنین آیت‌الله حسین نوری همدانی نیز با بیان اینکه موکب‌های قم در مسیر پیاده‌روی زائران اربعین باید از همه نظر الگو باشند، اظهار کرد: قم پایگاه نشر معارف اهل بیت علیه‌السلام است به همین علت موکب‌های این شهر در ایام اربعین باید در پذیرایی از زائران و ارائه خدمات فرهنگی به آنها بسیار فعال باشند.

این مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: باید بتوانیم از ظرفیت حضور میلیون‌ها انسان در حماسه اربعین برای بیان حقایق انقلاب اسلامی که به دنبال نشر معارف الهی است و همچنین مقابله با اسلام‌هراسی دشمنان استفاده کنیم؛ جریان عاشورا یک فرهنگ متعالی دینی و انسانی است که باید با استفاده از فرصت بی نظیر اربعین به مردم سراسر جهان معرفی شود.

انتهای پیام/۹۶/۱۱۶