به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمد فقیهی، امروز در شبستان نجمه خاتون سلام‌الله علیها، حرم مطهر با اشاره به آیه ۷۵ سوره توبه، اوصاف فردی جریان نفاق را به استناد این آیه تبیین کرد، گفت: خداوند در این آیه ویژگی نفاق فردی و نفاق قلب را به صورت کامل بیان می‌کند.

وی افزود: در این آیه به ماجرای ثعلبه از انصار حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله اشاره‌شده که از مؤمنی زاهد به یک منافق و روی‌گردان از رسول خدا صلی‌الله علیه و آله تبدیل می‌شود.

این استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: روزی ثعلبه نزد حضرت رسول خدا(ص) آمد و از ایشان درخواست نمود تا حضرت برایش دعا کرده و او ثروتمند شده و در پناه این ثروت به اسلام خدمت کرده و مسجد و مکان‌های مذهبی بسازد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین فقیهی ادامه داد: حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله به ثعلبه فرمودند «اگر کمتر داشته باشی و شکرگزار باشی، بهتر از آن است که ثروتمند و ناسپاس باشی» اما چون ثعلبه طی چند روزی به پیامبر اسلام(ص) اصرار کرد و حضرت دعا کردند، با زیادشدن زادوولد گوسفندان ثعلبه، او به‌مرور زمان ثروتمند شد».

وی خاطرنشان کرد: همان‌طور که در آیات سوره توبه بیان‌شده است پس‌ازاینکه ثروت و گوسفندان ثعلبه زیاد شد او به بیابان پناه برد و چون کارش زیاد بود کمتر به مسجد و نزد پیامبر اسلام(ص) رفت‌وآمد می‌کرد تا اینکه خداوند مسلمانان را امر به زکات کرد و حضرت محمد(ص) مأمورانی را نزد ثعلبه فرستاد تا زکات مالش را بدهد؛ اما همان‌طور که در قرآن بیان‌شده ثعلبه بخل ورزید و در پاسخ مأموران رسول خدا(ص) گفت «من یهودی نیستم که بخواهم جزیه بپردازم» و هر چقدر برای او تفاوت زکات و جزیه را توضیح دادند نپذیرفت و زکات مالش را نداد و به‌این‌ترتیب ثعلبه که مرد مؤمن و زاهد بود در زمره منافقان قرار گرفت و از خداوند و رسولش اعراض نمود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین فقیهی بابیان اینکه نفاق انواع مختلفی دارد، گفت: خطرناک‌ترین نوع نفاق، نفاق قلبی است چراکه نفاق قلب انسان را از ولایت الله دور کرده و موجب اعراض آدمی از ولی خدا می‌شود.

پایان پیام/ ۹۶۱۱۲