اسلام شادی همراه با گناه را نمی پذیرد

استاد حوزه علمیه خواهران با اشاره به اینکه زندگی اسلامی، زندگی است که همواره به دنبال شادی درون بوده و مؤمن را توصیه به خوشورویی و حسن خلق می کند، گفت: اسلام مخالف شادی نیست بلکه شادی با گناه را نمی پذیرد.
اسلام شادی همراه با گناه را نمی پذیرد
استاد حوزه علمیه خواهران با اشاره به اینکه زندگی اسلامی، زندگی است که همواره به دنبال شادی درون بوده و مؤمن را توصیه به خوشورویی و حسن خلق می کند، گفت: اسلام مخالف شادی نیست بلکه شادی با گناه را نمی پذیرد.

به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، خانم رابودان ظهر شنبه در رواق حضرت خدیجه سلام الله علیها با بیان اینکه در اسلام تعریف خاصی برای شادی و نشاط وجودا دارد، گفت: اسلام دین شاد زیستن است و سرشت اسلام با شادی عجین شده؛ اما اسلام شادی همراه با گناه را نمی پذیرد.

وی افزود: اهل بیت علیه السلام شیعه واقعی را کسی می دانند که در شادی آنها شاد و در اندوه آنها محزون باشد؛ بنابراین شاد بودن در اسلام مانند برپایی عزای اهل بیت علیه السلام ضروری است.

استاد حوزه علمیه خواهران تصریح کرد: ارتباط با خداوند و راز و نیاز با خدا و مناجات از عواملی است که موجب شادی درونی و شادی روح انسان می شود و شادی حاصل از عبادت خداوند، لذتی دارد که این لذت تا ابد به همراه انسان است و انسان شیرینی آن را در کام خود احساس می کند.

رابودان تصریح کرد: عده‌ای تصور می‌کنند که با گوش دادن به انواع موسیقی‌ها و شرکت در کنسرت‌ها می‌توانند شاد شوند درحالی‌که شاید فرد با شنیدن موسیقی و غنا شاد شود ولی این شادی کاذب است و پس از مدتی فرد دچار افسردگی شدید می‌شود؛ زیرا این نوع شادی با سیستم و طبیعت بدن انسان و روح او ناسازگار است و فرد را به‌مرور بیمار می‌کند.

وی افزود: خداوند بدن انسان را به‌گونه‌ای خلق کرده که با طبیعت در هماهنگی کامل است مثلاً شنیدن صدای پرندگان، شنیدن صدای آب و دیدن درختان و سر سبزی انسان را سرخوش و شاد می‌کند و این از هماهنگی وجود درون انسان با طبیعت خبر می‌دهد؛ بنابراین حتی اگر به دنبال شادی از نوع مادی هستیم می‌توانیم به توصیه قرآن کریم و اهل‌بیت علیه‌السلام به عالم هستی نگاه کنیم و بهار بهترین فصل برای درس گرفتن و تماشای طبیعت است.

استاد حوزه علمیه خواهران با اشاره به در پیش بودن چهارشنبه‌سوری گفت: تقلید از رسوم غلط برای شادی و به خطر انداختن جان خود و جان دیگران گناه است بنابراین به‌جای اینکه بخواهیم با آتش‌بازی و کارهایی از این قبیل که جان انسان را به خطر انداخته و خسارات غیرقابل جبرانی دارد با حضور در طبیعت و کاشت گل و گیاه و حتی حضور در اماکن مذهبی و زدودن قلب از زنگار گناه می‌توانیم شادی شویم.

رابودان با تأکید بر اینکه در سیره حضرت زهرا سلام الله علیها رسیدگی به همسر و فرزندان، خدمت به اهل خانه، انجام کارهایی لذت‌بخش خانگی مانند ریسیدن نخ، نگاه کردن به عالم طبیعت و عبادت خداوند و همچنین آموزش و فراگیری احکام دین از موارد شادی و شاد زیستن است، گفت: ایشان در خانه همواره با فرزندان خود و امام علی علیه‌السلام شوخی کرده و محیط خانه ایشان همواره گرم و صمیمی بود.

وی یادآور شد: زندگی اسلامی، زندگی ای است که همواره به دنبال شادی درون بوده و مؤمن را توصیه به خوش‌رویی و حسن خلق می‌کند.(p2)

انتهای پیام/ ۹۶۱۱۲


۲۰ اسفند ۱۳۹۶ بانوان کد خبر: ۲۵۲۳۵
دیدگاه‌ها