به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها، کمال ثریا اردکانی با اشاره به برخی از فعالیت‌های اداره امور بین‌الملل آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) در سال گذشته اظهار کرد: خادمان این اداره تلاش کردند تا بتوانند به شیوه مطلوب از زائران و گردشگران خارجی حرم مطهر استقبال و خدمات مورد نیاز را به آن‌ها ارائه کنند.

رئیس اداره امور بین‌الملل آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) اضافه کرد: برگزاری نشست‌های تخصصی ویژه نخبگان، برپایی حلقه‌های معرفت، تورهای حرم‌شناسی، معرفی شهر مقدس قم و شخصیت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها از جمله برنامه‌هایی است که برای زائران و گردشگران حرم بانوی کرامت دنبال می‌شود.

ثریا اردکانی با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۹۲ هزار و ۳۰۰ زائران بین‌المللی از ۶۲ کشور جهان از قاره‌های آفریقا، آسیا، آمریکا، اروپا و اقیانوسیه به اداره امور بین‌الملل حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها مراجعه کرده‌اند، اظهار کرد: آذربایجان، پاکستان، عراق، هندوستان، افغانستان، بحرین، لبنان، ترکیه، سوریه و گرجستان از جمله کشورهایی هستند که بیشترین تعداد زائران را به خود اختصاص داده‌اند.

وی از ارائه خدمات مختلف به بیش از ۲۳ هزار و ۷۰۰ گردشگر خارجی در حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) طی سال گذشته یاد کرد و افزود: این گردشگران از ۸۸ کشور مختلف از چهار قاره آمریکا، اروپا، آسیا، و اقیانوسیه در شهر مقدس قم حضور یافته‌اند.

رئیس اداره امور بین‌الملل آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) خاطرنشان کرد: فرانسه، ایتالیا، آلمان، هلند، اسپانیا، چین، بلژیک و  سوئیس بیشترین آمار گردشگران خارجی حرم مطهر را به خود اختصاص داده‌اند.

وی به ارائه خدمات مختلف به بیش از ۱۱۶ هزار زائر و گردشگر خارجی از پنج قاره مختلف در سال گذشته اشاره کرد و گفت: تعداد گردشگران و زائران خارجی که در حرم مطهر حضور می‌یابند بسیار بیشتر از تعداد افرادی است که به اداره امور بین‌الملل مراجعه کرده‌اند.