به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، آیت‌الله سید محمد سعیدی ظهر امروز در دیدار رؤسا، مسؤولان فرهنگی و اعضای شورای معاونان اداره‌کل زندان‌های استان قم، با اشاره به سابقه طولانی فعالیت زندان‌ها در کشورهای مختلف اظهار داشت: در زمان‌های گذشته زندان زیر نظر حاکمان وجود داشته و گاهی افراد از نظر مردم، قانون و حاکمان مجرم شناخته و باید در زندان مجازات می‌شدند.

وی با بیان اینکه زندان محلی برای خوش‌نامی زندانی‌ها نیست، اضافه کرد: هر چند اگر حکومتی بد نام و ظالم باشد و افراد خوش‌نام را زندانی کند دیگر زندان برای آن افراد ناپسند نخواهد شد بلکه سبب خوش‌نامی و آسایش آنان می‌شود درحالی‌که زندان کشورهای عدالت‌طلب افراد را از آزادی‌های فردی باز می‌دارد.

تولیت آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) عنوان کرد: در زمان مبعوث شدن پیامبر اسلام(ص) به رسالت، زندانی وجود نداشت، در واقع زندان نخستین بار در کوفه و در دوران حضرت علی علیه‌السلام ایجاد شد، که خود ایشان به صورت مستمر از زندان بازدید می‌کردند و به نوعی زندان را به محلی برای توبه و اصلاح مجرمان تبدیل کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه زنجیر کردن اسرا در اسلام نهی شده است، ادامه داد: در دوران صدر اسلام زندان وجود نداشت اما مجرم بود، به همین علت زندانی‌ها و افرادی که مجرم جنگی شمرده می‌شدند گاهی اوقات در مسجد نگهداری می‌شدند تا توبه کنند و به مسیر درست هدایت شوند.

آیت‌الله سعیدی با تاکید بر اینکه افراط و تفریط مناسبت زندان‌ها نیست، خاطرنشان کرد: در مورد افراط، شخص در صورت مجرم شناخته‌شدن بخشیده نمی‌شود چراکه وقتی بخشیده شود دیگران نیز ممکن است به ادامه دادن آن کار ناشایست روی آورند، باید با فرد مجرم به شیوه‌ای برخورد شود که مجرم بودن آن مشخص و درس عبرتی برای دیگران شود.

وی با بیان اینکه هدف اصلی زندان‌ها رساندن مجرمان به جزای اعمال آن‌هاست، تصریح کرد: زندان باید فرصتی برای تذکر باشد، تا زندانی توبه کرده و برای جبران گذشته تلاش کند.

امام‌جمعه قم زندان را نماد اقتدار، ماندگاری و توانمندی نظام اسلامی دانست و عنوان کرد: برخی از زندانی‌های سیاسی تلاش می‌کنند تا خود را همانند حضرت یوسف(ع) جلوه دهند و زندانی‌شدن را افتخاری برای خود بدانند درحالی‌که شخص مجرم باید بداند نظام اسلامی مقتدر اما منصف است و هنگامی که فردی جرمی را مرتکب می‌شود با او بر اساس عدالت برخورد خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه با تدبیر می‌شود زندان‌ها را درآمدزا کرد، اظهار کرد: باید برای بازگشت افراد زندانی به سمت مسیر درست تلاش شود، هیچ فردی نباید در زندان‌ها لحظه‌ای بلاتکلیف باشد چراکه هر فردی در مرحله نخست دارای خانواده بوده و در مرحله دوم نیز از حقوق مشخصی برخودار است.(p1)