به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها، حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی ظهر امروز در آیین افتتاحیه ترتیل‌خوانی عمومی قرآن کریم که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار شد، با بیان اینکه سلامت انسان، امنیت کشور، برگزاری محافل قرآنی بزرگ و درک کردن ماه مبارک رمضان نعمت‌های بزرگی است، اظهار کرد: به هر میزانی که شکرگزار این نعمت‌ها باشیم بازهم کم است.

وی اضافه کرد: در دعای روز نخست ماه مبارک رمضان مطرح شده است که خداوندا روزه ما را روزه روزه‌داران حقیقی قرار بده چراکه تمام وجود این افراد در ماه رمضان روزه است به همین علت از شایعات ناگوار، دروغ، سخن‌چینی و کارهای ناپسند و گناه پرهیز می‌کنند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه قلب روزه‌داران حقیقی به غیر از خداوند متعال توجه ندارد، گفت: در ادامه دعای روز نخست آمده است که شب بیدار می‌شویم و نماز شب می‌خوانیم و امیدوارم این نماز، نماز شب زنده‌داران واقعی باشد چراکه این افراد رو به خداوند متعال می‌آورند و تمام وجود خود را به سمت او جلب می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس روایتی از امام علی علیه‌السلام برخی از افراد هستند که از روزگی به غیر از تشنگی و گرسنگی بهره دیگری نبرده‌اند و برخی نیز شب زنده‌داری می‌کنند و سختی می‌کشند اما به ثواب و اجر مورد نظر نمی‌رسد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه در دعای روز نخست ماه رمضان بیدار شدن از خواب غفلت را از خداوند متعال درخواست می‌کنیم، مطرح کرد: بهترین راه بیدار شدن توجه به آیات قرآن کریم است، پیغمبر اسلام(ص) نیز مردم را با استفاده از آیات قرآن بیدار کرد؛ روزه‌داران باید ضمن خواندن قرآن کریم به معانی آن هم توجه کنند چراکه معانی قرآن هر خوابی را بیدار و هر انسانی را هوشیار می‌کند.

وی با بیان اینکه قرآن خود را دعوت‌کننده از تاریکی‌ها به سمت نور معرفی می‌کند، تصریح کرد: زمانی چندین نفر دور هم می‌نشستند و قرآن کریم را تلاوت می‌کنند اما اکنون هزاران نفر گردهم آمده تا این چنین محافل بزرگ را تشکیل دهند و همگان از جمله زن و مرد به ویژه جوانان و نوجوانان نیز در این مجالس شرکت می‌کنند تا جواب دندان‌شکنی به دشمنان اهل‌بیت(ع) دهند.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به شبه‌افکنی دشمنان مبنی بر اینکه پیروان اهل‌بیت(ع) رابطه‌یی با قرآن ندارند، مطرح کرد: اکنون این جلسات را ما داریم و آن‌ها ندارند، این جلسات جوابی به آن‌ها و موجب سعادت ما در پیشگاه خداوند است.

وی یادآور شد: باید از دوران کودکی فرزندان خود را به مجالس قرآنی بیاوریم تا آن‌ها با این مجالس بزرگ شوند و رشد کنند.

آیت‌‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: از مسئولان حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) برای تشکیل هر ساله محافل بزرگ قرآنی تشکر می‌کنم چراکه خطرات دوران ما زیاد است اما به برکت این محافل و قرآن کریم کشور ما از این خطرات در امان است.

پایان پیام/ ۹۶۱۱۵