به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت الاسلام والمسلمین سلیمانی در این آیین که شامگاه امروز در مقبره این شهید واقع در صحن امام رضا حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علیها برگزار شد، طی سخنانی جریان شکل‌گیری مشروطه را شبیه قیام انقلاب اسلامی ایران توصیف کرد و اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران یک رمز موفقیت نسبت به جریان مشروطه دارد و آن‌هم برخورداری از رهبری در پرتو ولایت‌فقیه است.

سخنران آیین نکوداشت شهید آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری بابیان این‌که شیخ فضل‌الله نوری از تصمیم گیران بزرگ ابتدای جریان عدالت‌خواهی بود، ابراز داشت: سفارت انگلیس بانفوذ در این جریان عدالت‌خواه  عنوان‌های اسلامی این جریان را به مشروطیت تغییر دادند.

حجت‌الاسلام سلیمانی با تأکید بر این‌که مشروطه برای ما عبرت است، گفت: ولایت‌فقیه تنها حافظ اصالت و هویت نظام است.

وی ادامه داد: انقلابیون در محل سفارت انگلستان که به دلایل از پیش تعریف‌شده از علما خالی‌شده بود هویت عدالت‌خواهی انقلاب خود را با عنوان مشروطه تغییر دادند درحالی‌که نمی‌دانستند مشروطه به چه معناست.

حجت‌الاسلام سلیمانی در ادامه بابیان این‌که قانون اساسی بلژیک و فرانسه برای جریان مشروطه به‌عنوان قانون اساسی دیکته شد، اظهار داشت: شهید آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری به‌موقع متوجه تغییر جهت انقلاب شده بود و با اقداماتی در تلاش بود که از نفوذ فراگیر تفکر انگلیسی جلوگیری کند.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران نیز برای عدالت‌خواهی اسلامی با شاکله ولایت‌فقیه موفق به شکل دادن نظام اسلامی شد درحالی‌که شاهد این حقیقت هستیم جریان نفوذ در بالاترین سطوح مانند سطح کابینه‌های دولتی برای مصادره انقلاب تلاش می‌کند.

سخنران آیین نکوداشت شهید آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری با تأکید بر این‌که باید امروز در مقابل جریان نفوذی تقابل کرد، گفت: امروز در کشور نفوذی‌هایی وجود دارند که باید مراقب رفتارشان بود.

وی ادامه داد: خمیرمایه‌ها و مشکلات مشروطه در مقابل نظام اسلامی قرارگرفته است؛ درحالی‌که نعمت ولایت‌فقیه از حیات و صحت این انقلاب در برابر این مشکلات مراقبت می‌کند و این مسئله‌ای است که مشروطه از آن محروم بود.(p1)

پایان پیام/ ۹۶۱۱۲