به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، آیت الله سید محمد سعیدی شب گذشته در همایش ائمه جماعت، هیئت امنا و پایگاه های بسیج استان قم که در مسجد جمکران برگزار شد، با بیان این که قرآن کریم برای تحقق اهداف دین مسجد را به عنوان پایگاه مردمی معرفی می کند، اظهار داشت: مسجد محوری مردم و مردم محوری مسجد الگویی اسلامی است که در اولین بنای اجتماعی تاریخ اسلام به نام مسجد با عنوان «بیت» به آدم آموخته شد.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها تجمع ایمانی مردم را حقیقت مسجد توصیف کرد و گفت: خداوند متعال قبله گاه خود را بیت و خانه قرار داد تا مردم علاقه و ارتباط بیشتری با احکام دین داشته و زمینه رستگاریشان باشد؛ بر این اساس عنوان قبله گاه مومنان با کلمه«بیت» تعریف شده که حقیقت حدود درک آرامش و امنیت مردم است.

وی ادامه داد: ویژگی بیت مأمن بودن قبله گاه مسلمین این است که انسان همواره با اصالت و هویت آن ارتباط دارد؛ این در حالی است که غفلت از ساحت هدایت خداوند متعال خطرناک و مهلک توصیف شده است.

آیت الله سعیدی در ادامه با اشاره به اهمیت و جایگاه بسیج مردمی و مسجد محوری در امور ابراز داشت: بیت یک ویژگی حیاتی دارد که انسان همیشه بر محور آن برای همه افعال و کنش های خود در حدود آن ملزم به حفظ حریم وحدت و انجسام و یکدلی و حرکت به سوی افقی جمعی است.

امام جمعه قم مسجد را مکانی برای بلوغ جوانان توصیف کرد و گفت: مسجد باید محور هماهنگ کننده نظامات اجتماعی باشد.

وی ادامه داد: خانواده، مدرسه و مسجد سه محوری است که در تربیت جوانان نقش مستقیم دارد و ارتباط مسمتر جوانان با مسجد می تواند نقش هماهنگ کننده و تسهیل کننده این سه قطب تعیین کننده نظام اجتماعی باشد.