محسن ظهیریان در گفت‌وگو با پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، با بیان اینکه خدمت‌رسانی و پاسخگویی شایسته به زائران اعم از ایرانی و خارجی از مهم‌ترین اهداف کارکنان و خدام آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها است، اظهار داشت: در راستای خدمت‌رسانی هر چه‌بهتر و بیشتر به زائران خارجی و پاسخگویی به پرسش‌های آنها در حال حاضر نشست‌های آشنایی و یادگیری زبان‌های خارجی برای خدام آستان در حال برگزاری است.

رئیس اداره آموزش حرم مطهر افزود: این نشست‌های آموزشی هر دوهفته یک‌بار در سالن جلسات کتابخانه آستان مقدس با مدیریت حجت‌الاسلام عبدی، مدیر پژوهشکده آستان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ایده اولیه برگزاری کلاس های آموزشی زبان خارجی برای خدام از سوی واحد خواهران از ۳ سال گذشته در فضای مجازی آغاز شده است، تصریح کرد: این کلاس ها در حال حاضر بعد از نماز ظهر و عصر برای خدام خواهر در حال برگزاری است.

ظهیریان ادامه داد: در حال حاضر زبان های انگلیسی، عربی، ترکی و اردو به خدام آستان بانوی کرامت آموزش داده می شود و باید دقت کرد که آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها برای اولین بار است که در میان بقاع متبرکه و حرم های اهل بیت علیه السلام چنین اقدامی را انجام می دهد.

وی افزود: متون آموزشی که در این دوره برای تدریس مورداستفاده قرار می‌گیرد به‌صورت افتخاری مورد ترجمه و ویراستاری قرارگرفته و حاصل زحمت خالصانه و شبانه‌روزی خدام است.

ظهیریان افزود: در حال حاضر آموزش محاوره‌ای زبان عربی به‌صورت حضوری در ساختمان شفیعه با حضور اساتید مجرب برای خدام برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: در فضای مجازی و در کانال‌های «در خانه کریمه باید کریمانه رفتار کرد»، «زبانکده کریمه سلام‌الله علیها»، «مکالمه زبان عربی خادمین کریمه اهل‌بیت (دروس مکالمه حضوری زبان عربی)»، «مکالمه  ۳ بار تکرار زبان عربی محاوره‌ای» زبان‌های خارجی به صورت غیرحضوری به خدام آموزش داده می‌شود.

ظهیریان از آموزش زبان فارسی برای خادمین عتبات در آینده‌ای نزدیک خبر داد و یادآور شد: یادگیری زبان‌های خارجی قدمی بسیار مهم در راستای ارتقای کیفیت خدمت‌رسانی به زائران حرم‌های اهل‌بیت علیه‌السلام است.