پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه علیهاالسلام؛ وقتی دانشمندی از دنیا می‌رود همه از فقدانش اندوهگین می‌شوند و بر رفتنش گریه و زاری کنند؛ می‌گویند صد حیف که از بین ما رفت، اما وقتی نادانی از دنیا می‌رود این‌گونه نیست، چراکه ارزش انسان به معرفت است و معرفت با دانایی حاصل می‌شود، پس باید به‌گونه‌ای زندگی کنیم که از مصادیق جاهلان نباشیم چه خوب است اگر زندگی و مرگمان عالمانه باشد.

مرگ جاهلانه چگونه مرگی است؟
پیامبر اکرم حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله می‌فرمایند :«مَن مات و لم یَعرف امام زمانهِ مات میتهً جاهلیه» هر کس امام زمانش را نشناسد و از دنیا برود به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است؛ بر اساس این کلام، شاخص، معرفت امام هر زمان است که اگر نبود مرگ جاهلانه می‌شود!

معرفت امام به چه معناست که اگر نباشد با مرگ جاهلیت پرونده‌مان بسته خواهد شد؟
بی‌شک معرفت فقط به این نیست که ما اطلاعات شناسنامه‌ای از امام داشته باشیم و مثلاً بدانیم تاریخ تولد حضرت چه روزی بوده یا پدر و مادر ایشان چه کسانی بوده‌اند! بلکه به فرموده امام صادق علیه السلام یکی از شاخصه‌های معرفت نسبت به امام این است که آن وجد پاک را «مفترض الطاعه » بدانیم . یعنی در تمام امور زندگی، اطاعت از امام را بر خود واجب بدانیم و مطیع باشیم، هر عملی که مطابق با رضایت امام است انجام دهیم و هر عملی که مخالف با رضایت اوست ترک کنیم.
به‌عبارت‌دیگر یعنی به وجوب تبعیت و به دست آوردن رضایت امام و پیشوا باور داشته باشیم.

چه سبک زندگی و رفتاری مورد رضایت امام است؟
وقتی پیامبر اکرم (ص) فردای عروسی از امیرالمؤمنین(ع) پرسیدند که حضرت زهرا (سلام الله علیها) چگونه همسری است؟
مولای متقیان فرمودند: «نعم العون علی طاعه الله» یعنی خوب یار و یاوری برای اطاعت از خداست .
این سخن نشان از اهمیت و ارزش خاص زندگی بر مبنای طاعت خداوند، در نگاه اهل‌بیت دارد. این سخن معصوم نشان می‌دهد که چقدر امام برای بندگی خدا ارزش قائل است که بالاترین ویژگی یک همسر مناسب را هموار کردن مسیر بندگی و یاریگری در پیمودن این مسیر می‌داند. پس اگر مسیر زندگی این چنین بود یعنی مورد رضایت امام خواهد بود.

اما طاعت و بندگی خداوند مراتبی دارد؛ چه چیزهایی در رتبه بالاترین مراتب است؟
امیرالمؤمنین(ع) فرمودند:«افضل العباده العفاف» . باارزش‌ترین عبادت‌ها عفت و پاک‌دامنی است.
در اینجا باز هم در اوج این قله حضرت زهرا سلام‌الله علیها را می‌بینیم که عفت در زندگی ایشان موج می‌زند. بعد از ازدواج وقتی پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله به درخواست حضرت زهرا و امیر المومنین کارهای زندگی را تقسیم کردند و فرمودند :”کارهای درون خانه را حضرت زهرا«س»و کارهای بیرون از خانه را امام علی«ع» انجام دهد” حضرت زهرا«س» بسیار خوشحال شدند و عرض کردند بعد از اسلام تاکنون به این اندازه خوشحال نشده بودم.

لذا میگوییم معرفت حضرت زهرا«س» نسبت به امام زمانش در اوج خود بود چراکه امام خود را مفترض الطاعه می‌دانست و ازآنجاکه بالاترین درجه اطاعت از امام، بندگی خداست و ارزشمندترین بندگی، زندگی عفیفانه است، بازهم مصداق بارز معرفت را در سیره نورانی حضرت زهرا سلام‌الله علیها مشاهده می‌کنیم که در اوج عفاف می‌فرمایند: «بهترین چیز برای یک زن آن است که مرد نامحرم او را نبیند و او هم مرد نامحرم را نبیند.»

اما معرفت شاخصه‌های دیگری هم دارد!
یکی دیگر از شاخصه‌های معرفت نسبت به امام زمان این است که انسان امامش را بر همه چیز ترجیح بدهد و هیچ چیزی مانع دفاع از امام زمانش نشود، نه مال و ثروت، نه خانه و مرکب، نه همسر و فرزند… هیچ چیز! چنانچه رسول اکرم صلی‌الله علیه و آله در خطبه غدیریه فرمودند : «ایهاالنَّاسُ، مَنْ اَوْلی بِکُمْ مِنْ اَنْفُسِکُمْ؟ قالوا: الله و رَسُولُهُ. فَقالَ: اَلا من کُنْتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلی مَوْلاهُ، اللهمَّ والِ مَنْ والاهُ و عادِ مَنْ عاداهُ وَانْصُرْمَنْ نَصَرَهُ واخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ.
ای مردم! کیست سزاوارتر از شما به شما؟ گفتند خداوند و پیامبر او! سپس فرمود آگاه باشید! آن که من سرپرست اویم، پس این علی سرپرست اوست! خداوندا دوست بدار آن را که سرپرستی او را بپذیرد و دشمن بدار هر آن که او را دشمن دارد و یاری کن یار او را؛ و تنها گذار آن را که او را تنها بگذارد.
محمود بن لبید می‌گوید: روزی به قبرستان بقیع رفتم دیدم حضرت زهرا سلام‌الله علیها گریه می‌کنند، عرض کردم ای دختر رسول خدا: گریه شما ما را آزار می‌دهد چرا گریه می‌کنید؟
حضرت فرمودند: پسر لبید دو مصیبت دارد ما را از پای درمی‌آورد. یکی فقدان پدرم رسول خدا «صلی‌الله علیه و آله» و دیگری ظلم‌هایی که به امیر مؤمنان می‌شود .
محمود بن لبید می‌گوید: گفتم چرا پدرت قضیه ولایت امیرالمؤمنین «علیه‌السلام»را تمام و محکم نکرد تا خیال مردم راحت شود.
حضرت فرمودند :پیامبر فرموده‌اند : «مثلُ الامام مثل الکعبه»،یعنی امام مثل کعبه است، همان‌طور که مردم به سراغ کعبه می‌روند و کعبه به سراغ مردم نمی‌رود در مورد امام هم باید مردم به سراغ امام بروند.

در حادثه هجوم به منزل ولایت و آن مصائب که باعث شهادت بانو شد طبق آنچه در منابع مستند آمده قصد حضرت زهرا از آمدن پشت در، ممانعت از ورود مهاجمان به خانه بوده یعنی حضرت پشت در آمدند تا به جهانیان اعلام کنند ما باید بلاگردان امام باشیم ما باید دور امام بگردیم و از او محافظت کنیم حتی اگر عزیزترین افراد ما در راه دفاع از امام فدا شوند کنار ولایت بمانیم و اجازه ندهیم، دشمن نسبت به اماممان کوچک‌ترین تعرضی داشته باشد.
حال این وظیفه مهم که از گردن هیچ‌یک از ما ساقط نشده و نخواهد شد در دوران غیبت چگونه می‌تواند انجام شود موضوع مهمی است که جای فکر کردن دارد…

حبیب‌الله معماری