به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی احمدی طی گفت‌وگویی با اشاره به فرمایش رهبر انقلاب اسلامی که آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) محور حوزه علمیه قم است، تاکید کرد: به همین علت آستان مقدس باید در راستای نشر معارف اهل‌بیت(ع) پیشگام باشد که تاکنون نیز در این راستا قدم‌هایی برداشته شده است هر چند نیاز به رشد بیشتر دارد.
معاون فرهنگی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها از تلاش کتابخانه، موزه، مرکز اسناد، روابط عمومی و مدیریت معارف قرآن و عترت برای نشر معارف اهل‌بیت(ع) یاد کرد و گفت: آستان مقدس رسالت نشر این معارف به سراسر عالم را دارد به همین علت باید کارهای گسترده‌ای را در سطح ملی و بین‌المللی دنبال کند.
وی خاطرنشان کرد: برای گسترش معارف اهل‌بیت(ع) ظرفیت‌های مختلفی را در اختیار داریم، ظرفیت نخست مکان حرم مطهر با صحن‌ها و رواق‌های مختلف است که می‌تواند محمل مناسبی برای نشر معارف اهل‌بیت(ع) باشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی با تاکید بر اینکه در نشر معارف اهل‌بیت(س) باید فضای ذهنی مخاطب به ویژه جوانان موردنظر باشد، عنوان کرد: بیش از ۱۰۰ مکان برای ارائه محتواهای دینی در حرم مطهر شناسایی شده است.
وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین نیاز پس از شناسایی مکان‌های مناسب ارائه محتوا، تهیه و تولید محتواست، عنوان کرد: محتوا لازم است مناسب با شأن و جایگاه حرم مطهر باشد به همین علت شکل‌گیری گروه‌های تهیه محتوا دنبال می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی از نقش فضای مجازی در نشر معارف اهل‌بیت(ع) یاد کرد و گفت: هر چند این فضا به بستری برای تهاجم دشمن تبدیل شده است اما به تعبیر رهبر می‌تواند بستری برای ضربه زدن به دشمن باشد به همین علت آستان مقدس در تلاش است تا با ظرفیت‌های موجود نقش خود را در این فضا ایفا کند اما در این راستا نیازمند تولید محتوای مناسب هستیم.
وی تفکر، تأمل و برنامه‌ریزی دقیق را لازمه جریان‌سازی در فضای مجازی دانست و افزود: برای جنگ با دشمن لازم است که در مکان‌هایی که تهاجم دشمن رخ می‌دهد حضور یابیم، اکنون دشمن جنگ خود را در شبکه‌های مجازی دنبال می‌کند به همین علت ما نیز باید در همین عرصه به دفاع بپردازیم و به مبانی آنان توجه کنیم.
*آستان مقدس نشر معارف اهل‌بیت(ع) را در فضای مجازی دنبال می‌کند
معاون فرهنگی حرم مطهر بر لزوم استفاده از ظرفیت خادمان انقلابی در عرصه فضای مجازی تاکید کرد و ادامه داد: افراد بسیاری علاقه‌مند هستند تا برای اهل‌بیت(ع) در فضای مجازی کار کنند که آستان مقدس در راستای استفاده از ظرفیت این افراد بسترهای مورد نیاز را فراهم خواهد کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی با بیان اینکه استفاده از افراد با تجربه در حوزه فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته است، مطرح کرد: آستان مقدس با استفاده از تجربیات متخصصان و هم‌افزایی میان نیروهای انقلابی از موازی‌کاری در حوزه فضای مجازی پرهیز خواهد کرد.
* برگزاری کلاس‌های درسی به ویژه تاریخ در موزه حرم مطهر
وی به برخی از ظرفیت‌های موزه آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(ع) اشاره کرد و گفت: موزه حرم مطهر یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های ایران است اما مکان فعلی در شأن این موزه نیست و از نظر محتوایی نیز نیازمند ارتقا است.
حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی با بیان اینکه عبرت‌آموزی و آگاهی‌افزایی در موزه حرم مطهر بانوی کرامت دنبال می‌شود، عنوان کرد: در این موزه علاوه بر تقویت هویت ملی اسلامی، ابعاد عبرت‌آموزی اجتماعی و سیاسی را به مخاطب ارائه خواهیم کرد.
معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها یادآور شد: برگزاری کلاس‌های درسی به ویژه تاریخ آموزش و پرورش و حتی دانشگاه در مکان موزه حرم مطهر نیز می‌تواند راهکاری برای انتقال آموزه‌های مختلف به نسل جوان باشد و موجب افزایش کارکرد این موزه شود.
* راه‌اندازی مرکز کودک و نوجوان در آینده‌ای نزدیک
حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی با تاکید بر اینکه برنامه‌های آستان مقدس در سال آینده برای گروه‌های سنی کودک و نوجوان متمرکز می‌شود، تصریح کرد: به دنبال ایجاد مرکز برای کودکان و نوجوانان هستیم که در این مرکز علاوه بر ارائه بازی‌های معارفی، مشاوره به والدین و غیره نیز را دنبال و در این راستا مقدمات مورد نیاز را فراهم خواهیم کرد.
* بسترسازی گسترش معارف قرآن و اهل بیت(س) در عرصه بین الملل
وی با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته برنامه‌های مختلفی در راستای سند چشم‌انداز دنبال شده است، گفت: میزان تحقق اهداف این سند به میزان مشارکت‌های مردمی، احیای موقوفات وابسته بوده است و با وجود فراز و نشیب‌های اقتصادی سال‌های اخیر گام‌های مطلوبی در راستای سند چشم‌انداز برداشته شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی از مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت(س) به‌عنوان یکی از دستاوردهای آستان مقدس در راستای سند چشم‌انداز آستان مقدس نام برد و گفت: در آینده نزدیک آموزش با استفاده از فضای مجازی راه‌اندازی خواهد شد و بستر گسترش معارف قرآن و اهل‌بیت(ع) به شکل بین‌المللی را فراهم خواهد کرد.