به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت معصومه سلام‌الله علیها، عباس ذاکریان عصر امروز در دیدار مرتضی سقائیان‌نژاد شهردار و جمعی از مدیران شهری قم با آیت‌الله سیدمحمدسعیدی تولیت آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) که در سالن محراب شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر انجام شد، با بیان اینکه نیمه شعبان سال گذشته ۱۶۰ هزار نفر با حمل و نقل عمومی رایگان در مسجد مقدس جمکران حضور یافتند، اظهار کرد: استفاده از ظرفیت حمل و نقل عمومی به صورت ویژه توسط شهرداری قم ترویج می‌شود.
وی اضافه کرد: امسال در هشت مسیر برای انتقال مردم به مسجد مقدس جمکران با استفاده از ۲۰۰ اتوبوس برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است و امیدواریم شاهد کاهش استفاده افراد از خودروهای شخصی باشیم.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار قم با اشاره به اینکه از صبح روز شنبه تا صبح روز یکشنبه تردد خودروهای شخصی را در مسیرهای منتهی به بلوار پیامبر اعظم(ص) نخواهیم داشت، تصریح کرد: امسال کندرو و تندرو بلوار پیامبر اعظم(ص) به پیاده‌روی نیمه شعبان اختصاص یافته است که امیدواریم با انجام تبلیغات گسترده مردم در این راهپیمایی حضور پرشوری داشته باشند.
همچنین، امیر سامع معاون خدمات شهری و امور اجتماعی شهرداری قم با بیان اینکه فضاسازی شهری در بهمن‌ماه سال گذشته ویژه نوروز ۹۸ به صورتی ویژه دنبال شد، اظهار کرد: امسال علاوه بر پنج بوستان اصلی، ۲۰ محل مسقف را تعیین و زائران و مسافران نوروزی را به سمت این مکان‌ها هدایت کردیم.
وی از آماده‌سازی نمازخانه‌ها و بسترهای خدمات رفاهی در بوستان‌ها یاد کرد و افزود: هر ساله در اطراف حرم مطهر شاهد کمبود پارکینگ بوده‌ایم اما امسال با اضافه شدن پارکینگ شهید کاظمی با ظرفیتی بیش از هزار و ۳۰۰ خودرو توانستیم شرایط مطلوب‌تری را رقم بزنیم.
معاون خدمات شهری و امور اجتماعی شهرداری قم خاطرنشان کرد: امسال با تلاش نیروهای آتش‌نشان و انجام اقدامات آگاهی‌‌بخش هیچگونه تلفات و خسارتی در میان زائران و مسافران نوروزی نداشتیم.
وی از بارندگی شدید در قم یاد کرد و گفت: بیش از ۴۰ میلی‌متر بارندگی در نوبت نخست و بیش از ۳۶ میلی‌متر بارندگی در نوبت دوم داشتیم و سیل مسیر رودخانه قم را تهدید می‌کرد به همین علت شهرداری با مشارکت دستگاه‌ها نسبت به تخلیه این محدوده اقدام کرد.
سامع با اشاره به انجام عملیات‌های اضطراری برای جلوگیری از ورود سیلاب به شهر مطرح کرد: هر چند ورود سیلاب به رودخانه نزدیک به ۱۲ میلیارد تومان به آسفالت، فضای سبز، علائم ترافیکی، جداول و نرده‌های بلوار زائر آسیب زد اما طی مدت سه روز لوازم اضافی رودخانه و گل‌ولای به خارج انتقال داده و تعمیر آسفالت نیز دنبال شد.
وی با بیان اینکه آبگرفتگی‌ها سطح شهر گریز ناپذیر است، خاطرنشان کرد: مجموعه شهرداری تلاش می‌کند تا این آبگرفتگی‌ها را به حداقل برساند.
سامع با تاکید بر اینکه شهرداری به دنبال حمایت حرکت‌های مردمی است، تصریح کرد: مناسب‌سازی نقاط مختلف شهر به ویژه اطراف مسجد مقدس جمکران به صورت ویژه دنبال خواهد شد؛ امسال ۲۰۰ هکتار پارکینگ به صورت موقت در اطراف مسجد درنظر گرفته شده و با برپایی راهپیمایی بزرگ در روزهای شنبه و یکشنبه رویکردهای خدماتی و فرهنگی را به صورت ویژه دنبال خواهیم کرد.
وی ادامه داد: هشت نقطه ویژه ستادها و پنج غرفه خدماتی دیگر در اطراف مسجد مقدس جمکران ایجاد شده که نیروهای شهرداری در این ۱۳ نقطه مستقر هستند و نقشه‌های آنلاین نیز با استفاده از وای‌فای در اختیار زائران قرار داده می‌شود.