به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام‌ محمد حاج ابوالقاسم ظهر امروز در مراسم ترتیل خوانی قرآن کریم که در شبستان بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار شد، با اشاره به پیام تفسیری آیات ۳۰ تا ۳۷ سوره بقره اظهار داشت: در این آیات داستان خلقت حضرت آدم علیه‌السلام بیان‌شده است.
وی افزود: آیه ۳۰ سوره بقره بر خلقت حضرت آدم علیه‌السلام و خلیفه قرار داده شدن ایشان، سجده فرشتگان بر حضرت آدم علیه‌السلام و دلیل سجده و عدم سجده ابلیس و استکبار ورزیدن ابلیس به مقام حضرت آدم علیه‌السلام اشاره دارد.
عضو خبرگان رهبری افزود: در این آیات خداوند می‌فرمایند که حضرت آدم علیه‌السلام را در زمین خلیفه خود قرار داده و از فرشتگان می‌خواهد به خاطر شاخصه‌های ملکوتی انسان به او سجده کنند.
وی تصریح کرد: فرشتگان با شنیدن خبر خلیفه شدن حضرت آدم علیه‌السلام به خداوند عرضه می‌دارند که انسان خون‌ریز و فساد کننده است. خداوند به فرشتگان می‌فرماید که انسان دارای ویژگی خاصی است که می‌تواند خلیفه شود، پس‌ازآن خداوند به فرشتگان می‌فرمایند مرا ازآنچه در نزد حضرت آدم علیه‌السلام وجود دارد مطلع کنید، که فرشتگان اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.
حجت‌الاسلام حاج ابوالقاسم خاطرنشان کرد: پس‌ازاین ماجرا حضرت آدم علیه اسلام اسمائی را که از خداوند آموخته بود برای فرشتگان بازگو می‌کنند.
وی تصریح کرد: بازگو کردن این اسماء از جانب حضرت آدم علیه‌السلام نشان می‌دهد که مقام و منزلت انسان به کمال‌یافتگی او از مسیر علم و قدرت یادگیری است.
حجت‌الاسلام‌ حاج ابوالقاسم بابیان اینکه تمامی فرشتگان پس از شنیدن اسماء از سوی حضرت آدم علیه‌السلام به مقام ایشان سجده کردند، افزود: ابلیس تنها کسی بود که به انسان سجده نکرد و به خاطر غرور استکبار ورزید، رانده شد.
وی خاطرنشان کرد: پس از ساکن شدن حضرت آدم علیه‌السلام در بهشت، زمانی که شیطان متوجه نیاز انسان نیاز به غذا شد، تصمیم گرفت حضرت آدم علیه‌السلام را از این ناحیه فریب دهد.
نماینده مردم زنجان در مجلس خبرگان اظهار داشت: پس از فریب خوردن حضرت آدم و خروج ایشان از بهشت، حضرت آدم علیه‌السلام به‌واسطه کلماتی به درگاه خداوند توبه کرد و توبه ایشان پذیرفته شد.
حجت‌الاسلام‌ حاج ابوالقاسم افزود: در روایتی از امام صادق علیه‌السلام بیان‌شده که آن کلمات همان نام‌های اهل‌بیت(ع) است؛ زیرا توسل به اهل‌بیت علیه‌السلام رمز قبولی توبه است.
وی یادآور شد: همچنین در روایت‌ها نقل‌شده علت ۳۰ روز روزه گرفتن مؤمنان نیز ‌این‌ است که اثر میوه ممنوعه در مدت ۳۰ روز با عبادت و روزه از بدن حضرت آدم علیه‌السلام پاک شد؛ به همین دلیل فرزندان حضرت آدم علیه‌السلام در طول سال به دلیل آلوده شدن به گناه در مدت ۳۰ روز ماه رمضان با عبادت و روزه‌داری تن خویش را از گناه پاک می‌کنند.