به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام سید حسین مؤمنی امروز در برنامه سحرگهان حرم که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار شد، به توصیف ماه مبارک رمضان پرداخت و اظهار داشت: رسول اکرم(ص) در توصیف این ماه مبارک فرموده‌اند: «إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَيْكُمْ شَهْرُ اللهِ بِالْبَرَكَةِ وَالرَّحْمَةِ وَالْمَغْفِرَةِ»؛ اى مردم! همانا ماه خدا، همراه با برکت و رحمت و آمرزش به شما روى آورده است.
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها ماه رمضان را ماه کریم و کریمان توصیف کرد و گفت: یکی از اساسی‌ترین ویژگی‌های کریم بخشش قبل از درخواست است.
استاد حوزه علمیه قم در ادامه به بیان برخی از توصیه‌های ائمه اطهار نسبت به وظایف مؤمن در ماه رمضان پرداخت و گفت: تدارک تقصیر و گناهان گذشته یکی از اساسی‌ترین توصیه‌های امام رضا علیه‌السلام در ایام ماه مبارک رمضان است؛ رمضان ماه عبودیت است و مؤمن برای تدارک عبودیت باید تدارک تقصیر گذشته کند.
حجت‌الاسلام مؤمنی استغفار را یکی دیگر از توصیه‌های امام رضا علیه‌السلام دانست و عنوان داشت: ادای امانت و حقوق و دیون دیگران از دیگر توصیه‌های مهم امام رضا علیه‌السلام به مؤمن است. مؤمن باید بداند که عبودیت مقتضای تدارک حقوقی است که از سوی بندگان بر عهده اوست.
ترک گناه در حوزه عادات از دیگر توصیه‌های امام رضا علیه‌السلام بود که در سخنرانی امروز حجت‌الاسلام مؤمنی به‌عنوان اوصاف مؤمن رمضانی بیان شد تا جایی که گناه‌های چشم، زبان و گوش از گناه‌هایی بود که از سوی سخنران حرم مطهر به‌عنوان گناه‌های حوزه عادت‌های عمومی مؤمن بیان شد.
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها هدف از اقامه مستحبات را یاد خدا توصیف کرد و اظهار داشت: گرسنگی رمضان یاد گرسنگان را در وجدان مؤمن زنده می‌کند؛ این در حالی است که هرگونه انفاق رمضانی باید با حفظ حدود کرامت مؤمن انجام شود.