به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام‌ محمد حاج ابوالقاسم عصر امروز پیش از ترتیل خوانی قرآن کریم که در شبستان بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار شد، با اشاره به اینکه ۳۰ آیه از آیات جزء سوم قرآن کریم مسئله انفاق را مورد تأکید قرار داده است، اظهار داشت: در این آیات مواجهه دو گروه نسبت به مسئله انفاق مورد بررسی قرار گرفته است.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: گروه اولی که در آیات جزء سه به آن‌ها اشاره ‌شده، گروهی هستند که برای کسب رضایت خداوند به نیازمندان کمک می‌کنند.
وی افزود: این گروه از نیاز دیگران برای حرکت در مسیر سعادت استفاده کرده و با جان و مال خود در راه خدا انفاق می کنند و حامی نیازمندان هستند.
حجت‌الاسلام‌ حاج ابوالقاسم تصریح کرد: در رأس همه انسان های کریم و بخشنده امام علی علیه السلام قرار دارند، ایشان برای تمامی انفاق کنندگان عالم الگو و اسوه هستند.
عضو خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه اولویت انفاق باکسانی است که اموال خود را برای کسب رضایت خداوند از دست داده‌اند، گفت: قرآن کریم کسانی را که به دلیل اجرای فرمان خداوند اموال خود را از دست داده و نیازمند شده‌اند را در اولویت انفاق می‌داند.
حجت‌الاسلام‌ حاج ابوالقاسم ادامه داد: کسانی که در راه خدا مهاجرت کرده و دچار فقر می‌شوند، کسی که به خاطر اجرای فرمان الهی و جهاد در راه خدا دچار فقر می‌شوند از گروه‌هایی هستند که در اولویت انفاق و دستگیری قرار دارند.
وی اصحاب صفه را از نمونه‌های تاریخی چنین گروه‌هایی دانست و گفت: این گروه به دلیل مهاجرت به مدینه اموال خود را از دست دادند و فقیر شدند به همین دلیل حضرت رسول(ص) در مسجد سایه بانی برای این گروه بنا کردند و این گروه در زیر آن زندگی می‌کردند.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در جامعه امروزی مصداق‌های انفاق متفاوت است، کشورهایی که در نبرد با استکبار دچار مشکلات اقتصادی می‌شوند نیز در اولویت انفاق و حمایت هستند.
حجت‌الاسلام‌ حاج ابوالقاسم اظهار داشت: در مقابل انسان‌های انفاق کننده، گروه‌های سودجو قرار دارند؛ این گروه‌ها از نیاز مردم استفاده کرده و روزبه‌روز به مال و ثروت خود اضافه کرده که قرآن کریم درباره این گروه می‌فرمایند که تمام وجود آن‌ها را گناه فراگرفته است.
استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: در رأس این گروه رباخواران هستند که خداوند در آیات قرآن کریم می‌فرماید مال این گروه حرام بوده و آتش است.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حاج ابوالقاسم با بیان اینکه مال ربا برکت نداشته و از بین می‌رود، گفت: در مقابل خداوند به مال انفاق کنندگان روزبه‌روز برکت داده و مال آن‌ها را زیاد می‌کند.
وی یادآور شد: در جامعه امروز کسی که با ارز تخصیصی کالاهای لوکس و تجملی وارد می‌کند، مصداق همان افراد سودجویی است که در قرآن کریم مورد تأکید قرارگرفته‌اند.