به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام محمد حاج ابوالقاسم، عصر امروز در آیین بیان نکات تفسیری محفل ترتیل خوانی قرآن کریم که در شبستان بزرگ امام خمینی (ره) حرم مطهر برگزار شد، با اشاره به آیات سوره انفال اظهار داشت: آیات سوره انفال واقعه جنگ بدر را برای امت اسلامی بازگو می‌کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: در واقعه جنگ بدر عده مسلمان ۳۱۳ نفر به همراه ۳ اسب و ۷۰ شتر بود.
وی تصریح کرد: در این جنگ با وجود اینکه عده مشرکان به رهبری ابوسفیان هزار نفر بود، مسلمانان بر دشمن پیروز شدند و از جبهه مسلمان ۱۴ نفر به شهادت رسیده؛ ولی از مشرکان ۷۰ نفر اسیر و ۷۰ نفر کشته شدند.
حجت‌الاسلام حاج ابوالقاسم با اشاره به ماجرای شکل‌گیری جنگ بدر خاطرنشان کرد: مشرکان هنگام هجرت مسلمان به مدینه تمامی اموال مسلمانان را مصادره کردند؛ بر همین اساس پیامبر صلی‌الله علیها و آله دستور دادند به عوض آن اموال، کاروان تجاری قریش مصادره شود.
وی افزود: ابوسفیان از این موضوع مطلع شد و با سپاهی هزارنفری به سمت کاروان حرکت کرد.
استاد حوزه علمیه قم گفت: مسلمانان با شنیدن خبر حرکت ابوسفیان دو واکنش نشان داده‌اند؛ این در حالی است که تاریخ نقل کرده است دو نفری که بعدها به موقعیت و مقام رسیدند به حضرت رسول صلی‌الله علیه توصیه کردند که عقب‌نشینی کند.
حجت‌الاسلام حاج ابوالقاسم اظهار داشت: این دو تن حضور سرداران نامی در سپاه قریش را دلیل عقب‌نشینی می‌دانستند؛ اما مقداد که جوانی شجاع و دلیر بود که خداوند قلبش را به نور ایمان محکم کرده بود به حضرت رسول صلی‌الله علیه گفت، تا پای جان از ایشان دفاع می‌کند.
وی با بیان اینکه جوانان همواره در میدان‌های جهاد پیشگام هستند، گفت: بر همین اساس است رهبر معظم انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای می‌فرمایند ما هرگز با آمریکا وارد جنگ نخواهیم شد؛ چراکه دشمن می‌داند جوان‌های ما پای‌کار بوده و آماده دفاع از کیان این سرزمین هستند.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: بنابر بر فرموده رهبر معظم انقلاب، نبرد امروز، نبرد اراده‌ها است و در جنگ اراده‌ها جبهه حق پیروز است.
حجت‌الاسلام حاج ابوالقاسم یادآور شد: خداوند با مقاومت و جهاد حق را بر کرسی نشانده و باطل را از بین می‌برد.