به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام‌ محمد حاج ابوالقاسم دولابی عصر امروز در محفل ترتیل خوانی قرآن کریم که در شبستان بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار شد، با اشاره به آیات جزء نوزدهم قرآن کریم اظهار داشت: در آیات این جز داستان زندگی انبیای الهی و به ویژه داستان زندگی حضرت سلیمان علیه‌السلام بیان شده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: حضرت سلیمان(ع) پیامبری است که خداوند نعمات زیادی به ایشان عطا کرده و ایشان پیامبری هستند که حکومت تشکیل داده؛ حکومت ایشان مظهر حکومت صالحان و حکومت توحیدی در زمین است.
وی تصریح کرد: یکی از کرامت‌هایی که خداوند به حضرت سلیمان(ع) اعطا کرده بود، فهم زبان حیوانات و پرندگان است.
حجت‌الاسلام‌ حاج ابوالقاسم اظهار داشت: روزی حضرت سلیمان(ع) و سپاه خود از کنار لانه مورچه‌ای عبور می‌کردند که یکی از مورچه‌ها به دیگر مورچه خبر داد، مراقب باشید تا زیر پای سپاهیان حضرت سلیمان علیه‌السلام از بین نروید.
وی افزود: حضرت سلیمان(ع) با شنیدن این کلام مورچه لبخند زد که این آیه نشان می‌دهد، قدرتمندان باید در برابر ضعفا با خشوع و خضوع رفتار کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به داستان هدهد و ملکه صبا خاطرنشان کرد: حضرت سلیمان علیه‌السلام در برابر ملکه صبا ایستادگی کرده و هدایای او را نپذیرفت که این سیره رفتاری حضرت سلیمان بیانگر ایستادگی و برخورد قاطع مؤمنان در برابر شرک و بت‌پرستی است.
حجت‌الاسلام‌ حاج ابوالقاسم با بیان حدیثی از حضرت رسول صلی‌الله علیه و آله در مورد سبک زندگی حضرت سلیمان(ع) گفت: رسول اکرم صلی‌الله علیه وآله می‌فرمایند«حضرت سلیمان علیه‌السلام در عین قدرت بسیار ساده‌زیست بودند و برای خود و خانواده خود از نان جوین استفاده کرده و اهل تجمل نبودند».
وی افزود: حضرت سلیمان علیه‌السلام حکومت خود را در مسیر بندگی خدا و توحید قرار دادند؛ چرا که اگر حکومت در مسیر توحید و بندگی خدا نباشد بی‌ارزش بوده و این عمل صالح است که به حکومت ارزش می‌دهد.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به حدیثی از امام علی علیه‌السلام در مورد آداب حکومت‌داری یادآور شد: امام علی علیه‌السلام می‌فرمایند حکومت طعمه‌ای در دست حاکمان نیست؛ بلکه حکومت امانتی است در دست انسان مؤمن که برای حرکت در مسیر توحید از آن بهره می‌گیرد.