به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رفیعی عصر امروز در محفل ترتیل خوانی قرآن کریم که در شبستان بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار شد، با بیان این که در طول تاریخ مشرکان و منافقان همواره انبیای الهی را به استهزاء گرفته‌اند، اظهار داشت: یکی از بدترین گناهان استهزاء دیگران است.
عضو هیئت جامعه المصطفی العالمیه تصریح کرد: کسانی که دیگران را مورد استهزاء قرار می‌دهند در قیامت پس از تحمل عذاب، زمانی که به سوی بهشت برده می‌شوند، درهای بهشت به روی آن‌ها بسته ‌شده و بیان می‌شود، شما به خاطر استهزاء دیگران اجازه ورود به بهشت را ندارید.
وی با اشاره به اینکه منافقان به چهار شیوه انبیای الهی را مورد استهزاء قرار می‌دادند، افزود: گروهی از مشرکان انبیای الهی را مورد استهزاء قرار داده و آن‌ها را دیوانه می‌خواندند؛ برای مثال قوم حضرت نوح علیه‌السلام که ایشان را دیوانه می‌دانستند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رفیعی ادامه داد: گروهی دیگر از منافقان و مشرکان، کلام انبیای الهی را به استهزاء می‌گرفتند، مانند مشرکان مکه که پیامبر صلی‌الله علیه و آله را به خاطر تلاوت آیات قرآن کریم شاعر و مجنون می‌خواندند.
وی با بیان اینکه مسخره کردن رفتار انبیای الهی دیگر شیوه مشرکان و منافقان برای استهزاء انبیای الهی بود، گفت: برای نمونه مشرکان که اذان گفتن بلال را بر بام کعبه به استهزاء گرفتند و یا نماز خواندن حضرت رسول صلی‌الله علیه و آله را مسخره می‌کردند.
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه مسخره کردن مؤمنان دیگر شیوه مشرکان برای استهزاء دیگران بود، گفت: جهل و ناآگاهی، حسادت و کینه‌توزی از مهم‌ترین ریشه‌های استهزاء است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رفیعی با تأکید بر اینکه استهزاء در شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های ماهواره‌ای بیداد می‌کند، ادامه داد: خطر شبکه‌های ماهواره‌ای برای دین‌داری بسیار جدی است.
وی افزود: این شبکه‌ها به‌ صورت تدریجی ریشه‌های اعتقادی مردم را به استهزاء گرفته و در درازمدت کانون خانواده‌ها را مورد هجمه قرار داده و موجب شهوت زودهنگام در نسل نوجوان و جوان می‌شوند.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی گفت: مزاح با استهزاء متفاوت بوده و مزاح باید در مسیر حق باشد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رفیعی یادآور شد: استهزاء به این دلیل زشت است که با مسخره کردن بندگان در حقیقت خداوند را به واسطه امر خلقت مورد استهزاء قرار می‌دهد.