به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت معصومه سلام‌الله علیها، رسول منعم عصر امروز در نشست قرارگاه ۱۹ دی استان قم که در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد، از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تعیین ۱۸ وظیفه برای مجموعه ورزش و جوانان یاد و اظهار کرد: گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در مجموعه‌های ورزشی و افزایش ضریب اطمینان خانواده‌‌ها نسبت به تامین عفاف و حجاب این مجموعه‌ها یکی از نکات این قانون است که در این راستا ابلاغ‌های لازم به مجموعه‌های دولتی، نظارت دوره‌ای بر عملکرد مجموعه‌های خصوصی و اجرای برنامه‌های فرهنگی در مجموعه باشگاه‌ها دنبال شده است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان قم از برگزاری سه دوره کارگاه آموزشی سبک زندگی اسلامی با همکاری هیأت‌های ورزشی و حضور بیش از ۲۱۰ نفر یاد کرد و گفت: کارگاه فضای مجازی و تهدیدها و فرصت‌ها نیز با حضور بیش از ۷۰ نفر از بانوان و دوره‌های بصیرت‌افزایی با سخنرانی اساتید حوزه و دانشگاه و حضور هزار و ۲۰۰ ورزشکار در ۱۵ باشگاه ورزشی برگزار شده است.

وی به افزایش زمان فعالیت سالن‌ها برای فعالیت اختصاصی بانوان اشاره کرد و ادامه داد: ۴۶ باشگاه در سال گذشته به تعداد باشگاه‌های اختصاصی بانوان اضافه شده است.

منعم با اشاره به برگزاری کلاس آموزشی قرآن کریم با حضور بیش از ۷۰ ورزشکار تصریح کرد: در بوستان‌های شهر مقدس قم با مشارکت شهرداری برنامه‌های فرهنگی ورزشی ویژه بانوان دنبال شده است.

وی کنترل سالن‌ها و مجموعه‌های ورزشی از نظر رعایت حجاب و عفاف را از دیگر وظایف اداره‌کل ورزش و جوانان برشمرد و گفت: اخطارهای عموم ورزشکاران و مردم در مورد تخلفات با مشارکت بازرسان اداره‌کل دنبال شده است.

منعم از برگزاری کلاس‌های بصیرت‌افزایی در ۱۲ باشگاه با مشارکت بسیج یاد کرد و ادامه داد: رفع مشکلات احتمالی در روند تاسیس و ایجاد باشگاه‌های ورزشی به ویژه سالن‌های اختصاصی بانوان و بیمه این مجموعه دنبال شده است.

وی با اشاره به بازدید از اماکن ورزشی بانوان به‌منظور پیگیری از تخلفات مختلف در حوزه حجاب و عفاف عنوان کرد: استفاده نکردن از مربیان مرد برای سانس‌های بانوان یکی دیگر از اقدامات ورزش و جوانان بوده است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان قم طراحی لباس‌های مناسب برای ورزشکاران و استفاده از روش‌های مناسب برای تبلیغ فرهنگ حجاب و عفاف را از دیگر اقدامات این اداره‌کل دانست و گفت: تجلیل از ۱۰۰ نفر از بانوان با اخلاق و حضور برخی از مربیان بانو در دوره‌های ویژه حجاب و عفاف در این اداره‌کل دنبال شده است.

وی از برگزاری دومین کارگاه آموزشی آمران به معروف در ۶ ماه دوم سال جاری خبرداد و ادامه داد: در سال جاری به‌منظور ترویج فرهنگ حجاب و عفاف برنامه‌‌های مختلفی از جمله همایش آموزشی حجاب و عفاف، دیدار با خانواده‌های شهدا در هفته دفاع مقدس و تجلیل از خانواده‌های شهدای مدافع حرم، تجلیل از فعالان فرهنگی در حوزه ورزش، ارسال آیین‌نامه فرهنگی به اماکن و دعوت از مشاوران فرهنگی در باشگاه‌ها پیش‌بینی شده است.

منعم با اشاره به اینکه ۴۴ سمن در حوزه جوانان در حال فعالیت هستند، عنوان کرد: ۴۰۶ مکان ورزشی در استان قم فعال است و سرانه امروز ما ۰.۵ متر مربع است که نسبت به میان کشوری پایین‌تر است.

وی از تلاش‌های انجام شده برای ترویج گردشگری ورزشی در قم یاد کرد و ادامه داد: نزدیک به ۵۵ هزار نفر جمعیت سازمان‌یافته داریم که بیمه ورزشی داشته و فعالیت‌های مختلف ورزشی را در استان دنبال می‌کنند.