به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت معصومه سلام‌الله علیها، بوی نان لواش داغ و تازه نانوایان موکب حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) در محوطه موکب پخش شده است و همین باعث شده تا زائرین زیادی در مقابل نانوایی موکب به صف بایستند.

نانوایان که حالا دیگر یکی از پایه ثابت‌های هرساله موکب حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها هستند، چندسال پیش بود که تنور بزرگی را برای همیشه در این محل قرار داده و چون دیگر خادمان آستان بانوی کرامت مشغول خدمت‌رسانی به زائر می‌شوند.

نانوایان نان‌های داغ را از تنور بیرون می‌آورند و با صلوات بر محمد و آل محمد به دست زائرینی می‌دهند که اغلب تازه از راه رسیده‌اند.

نانوای جوان نان داغ را از تنور بیرون می‌کشد و دقیقا در همان لحظه زائری دستش را به سوی او می‌گیرد. نانوا نیز بی‌درنگ و معطلی، نان داغ و تازه را با احتیاط به دست زائر می‌سپرد که مبادا دست‌های زائر از حرارت نان بسوزد.. زائر برای اموات نانوا دعا می‌کند و می‌رود پیش خانواده‌اش کمی آن طرف‌تر.

کمی آنطرف‌تر، یعنی روبروی نانوایی، زائرین به ردیف روی سکوهای تعبیه‌شده و صندلی‌های موجود نشسته‌اند. بعضی نان به دست دارند، بعضی چای و دمنوش و برخی دیگر از ایستگاه صلواتی آب خنک بسته‌بندی گرفته‌اند تا نوش جان کنند. هر ازگاهی صدای صلوات دسته جمعی نانوایان بلند می‌شود و زائرین نیز با لبخند زیر لب صلوات را زمزمه می‌کنند.

بالای سر زائرینی که درحال استراحت هستند هم دستگاه‌های پرطرفدار مه‌پاش با فواصل زمانی مشخص آب را مثل پودر در هوای محوطه موکب منتشر می‌کنند و خنکا و تازگی بی‌نظیری در ساعات گرمای ظهر به هوای اطراف می‌دهند.

همه اینها وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند، فضایی دلنشین و مطلوب را برای زائرین به وجود می‌آورد. پاتوق بیشتر زائرینی که با خود بچه‌های کوچک به همراه دارند، همینجاست چرا که هم می‌توانند از خنکی حاصل از مه پاش‌ها استفاده کنند و هم نان داغ و تازه نانوایان موکب را نوش جان و کمی از خستگی طی ۱۰۸۰ عمود را به در کنند.

هشت شاطر و نانوای افتخاری بدون هیچ چشم‌داشت مادی در نانوایی موکب آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) به زائران اربعین حسینی خدمت می‌کنند که طی ۱۴ روز فعالیت موکب با پخت بیش از چهار تن آرد در مجموع ۳۰ هزار تعداد نان لواش را در اختیار زائران و خادمان موکب بانوی کرامت قرار می‌دهد.