به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت معصومه سلام‌الله علیها، شماره نخست ویژه‌نامه کنگره بزرگداشت حضرت آمنه سلام‌الله علیها با عنوان «نسیم مدینه» ویژه دی‌ماه ۱۳۹۸ از سوی پژوهشکده علوم و معارف قرآنی علامه طباطبایی(ره) آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) منتشر شد.
این ویژه‌نامه شامل بخش‌هایی همچون سرمقاله، کلام رهبری، رهنمودهای تولیت حرم مطهر بانوی کرامت، حضرت آمنه سلام‌الله علیها در نگاه مراجع و بزرگان، بیانات آیت‌الله حائری شیرازی(ره)، بیانات آیت‌الله عابدی دبیر علمی کنگره می باشد و هدف از برگزاری کنگره، معرفی آثار کنگره و حضرت آمنه سلام‌الله علیها در کلام دیگران است.
در بخشی از سرمقاله این خبرنامه می‌خوانیم:
«… در طول تاریخ ادیان آسمانی و انبیای الهی به ویژه نبی مکرم اسلام زن را در همه مصادیقش گرامی داشته اند و سفارش های بسیاری کرده اند تا حق آنان ضایع نشود و مکارم اخلاق و برتری های آنان به آحاد بشر شناسانده شود. همگی می دانیم امروزه در جهان اسلام هیچ زن و مردی پیدا نمی شود که عزت و عظمت و احترام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را دارا باشد، شخصیتی که در همه مصادیق خودش (دختر، همسر و مادر) برترین است. شخصیتی که اگر بخواهیم او را با دیگران مقایسه کنیم باید بگوییم «ليله القدر خير من ألف شهر» به عبارت دیگر کسی را همپایه و همطراز او پیدا نمی کنیم و هر که را پیدا کنیم که مقام و منزلتی چون او دارد یا مادر اوست و یا دختر او و این حقیقتی است انکار ناشدنی. گرچه بانوانی همچون مریم، آسيه و مادر موسی علیهم السلام نیز بانوانی برگزیده اند.
در میان مادران او، مادری مطهره را باید جست که از حیث عزت و احترام و منزلت و منقبت سرآمد بانوان عصر خود بوده است. در روزگاری که مشهور به عصر جاهلیت شده و زنان ارج و قرب و احترام نداشتند، خاندان وهب بن عبدمناف پاکیزه می زیستند و عقل و فهم و دانش و دین در خانواده آنان موج می‌زد.
در آن روزگار وهب و همسرش چشم به راه مولودی بودند که صدای دلنشین او محیط خانه را مترنم نماید، سرانجام مولودی که منتظر او بودند به دنیا آمد، دختری به دنیا آمد که او را گرامی داشتند و نام مبارک «آمنه» را بر او نهادند.
«آمنه» به عنوان تنها فرزند عزیز خانه وهب در اوج عزت و احترام و کمال پاکیزگی رشد یافت.
سرانجام این بانوی پاک نهاد که بهترینِ روزگار خود بود، با بهترین جوان قریش که لقب «مصباح حرم» یافته بود ازدواج کرد. عبدالمطلب در توصیف این مخدره به فرزند خویش عبدالله چنین می گوید: «به خدا قسم در میان دختران اهل مکه، هیچ دختری از نظر عقل و طهارت و عفاف و دیانت، صلاح و کمال و حسن و جمال مثل او نیست.»
در تقدیر الهی چنین مقدر شده بود که این بانوی با کرامت، مشکات وجود شریف و نور محمدی شود و بشریت مرهون و مدیون بزرگواری او.
توفیق حاصل شد تا پانزده قرن پس از زندگی او آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام که امروزه چشم و چراغ جهان اسلام است، کنگره ای در بزرگداشت مقام و منزلت او برگزار کند، موافقت توليت آستان مقدس قم، با پیشنهاد مدیر وقت پژوهشکده علامه طباطبائی که در بهار سال ۱۳۹۵ منشاء تألیف و نگارش بیش از ۲۰ اثر پیرامون حضرت آمنه علیهاالسلام گردید که با به ثمر نشستن زحمات خادمان این عرصه در اسفند ماه سال جاری (۱۳۹۸) کنگره بزرگداشت حضرت آمنه سلام‌الله علیها برگزار خواهد شد».
در این ویژه‌نامه همچنین تصاویر جدیدی از مزار حضرت آمنه سلام‌الله علیها در ابواء (محلی در میان راه مکه و مدینه) منتشر شده است.
این ویژه‌نامه با مدیرمسئولی علی‌اشرف عبدی و سردبیری اسماعیل محمدی از سوی پژوهشکده علوم و معارف قرآنی علامه طباطبایی(ره) آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) تهیه و منتشر شده است.