به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، نخستین خصوصیت حضرت معصومه سلام الله علیها در میان خصوصیات متعدد ایشان پیشگویی‌های مطرح شده در تولد حضرت است.

در بین معصومین علیهم السلام پیشگویی ولادت آنان مسبوق به سابقه است، به عنوان مثال در چگونگی ولادت امام باقر علیه السلام روایت شده است که پنجاه سال پیش از ولادت‌شان، رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله خطاب به جابربن عبدالله انصاری فرمودند «ای جابر تو زنده می‌مانی تا آنکه فرزندم محمد بن علی بن الحسین علیه‌السلام را که در تورات به «باقر» معروف است ملاقات کنی، چون وی را ملاقات کردی سلام مرا به او برسان».

جابر پس از رحلت رسول خدا در مسجد پیغمبر می‌نشست و به امید دیدار پیشوای پنجم و در انتظار رسیدن آن لحظه‌ی موعود برای رساندن سلام رسول اکرم فریاد بر‌می‌آورد «یا باقر العلم»؛ مردم مدینه که به این راز آگاه نبودند می‌گفتند جابر (بر اثر پیری و ضعف نیروی اندیشه) هذیان می‌گوید؛ جابر در پاسخ آنان می گفت نه به خدا هذیان نمی‌گویم و لیکن از رسول خدا شنیدم که می‌فرمودند «تو به زودی مردی از خاندان مرا درک خواهی کرد که نام او نام من و شمایل او شمایل من است، علم و دانش را می‌شکافد» و من بر اساس پیشگویی پیامبر این سخن را بر زبان می آورم.

جابر عمری دراز یافت تا اینکه طبق نقل امام صادق علیه السلام روزی امام باقر علیه السلام به نزد وی رفت و بر او سلام کرد. جابر جواب سلام را داد و چون نابینا بود پرسید چه کسی هستی؟ فرمود محمد بن علی بن الحسین؛ جابر گفت فرزندم پیش بیا، امام نزدیک رفت. جابر دست امام را بوسید و خود را روی پای وی انداخت، و می‌گفت رسول خدا تو را سلام رسانده است و از آن پس جابر پیوسته خدمت امام می‌رسید و از محضر پر فیض شان استفاده می‌کرد (بحار، ج۴۵، ص۲۹۴)

همچنین در پیشگویی ولادت حضرت مهدی علیه السلام آمده است پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند «الْمَهْدِیُّ مِنْ وُلْدِی اسْمُهُ اسْمِی وَ کُنْیَتُهُ کُنْیَتِی أَشْبَهُ النَّاسِ بِی خَلْقاً وَ خُلْقا؛ مهدی از فرزندان من است، اسم او اسم من و کنیة او کنیه من است واوازلحاظ جسمی وروحی واخلاق شبیه ترین مردم به من است.»(همان، ج۳۶، ص۳۰۹)

اما در بین امام زادگان تنها حضرت معصومه سلام الله علیها است که ۴۵ سال پیش از تولدش امام صادق علیه السلام در ملاقاتی که با یکی از اصحاب داشتند هنگامی که حضرت موسی بن جعفر علیه السلام در گهواره بودند تولدش را با جزئیات این چنین  پیشگویی نمود و خطاب به آن شخص فرمودند «تعجّب نکن! این کودک، فرزند من، موسی است؛ خداوند از او دختری به من عنایت کند که نامش فاطمه است، او در سرزمین قم به خاک سپرده می‌شود، و هر کس او را در قم زیارت کند، بهشت بر او واجب است»(مِنهاج الدُّموع ص ۴۴۱)

در برخی از نقل ها هم آمده است که این پیشگویی امام صادق علیه السلام قبل از تولد امام هفتم بوده است؛ به هر صورت این ویژگی حضرت معصومه سلام  الله علیها در جایگاه یک امام زاده منحصر به فرد است و نشانه شأن والای این حضرت دارد.

سیدمحمدتقی قادری، پژوهشگر حوزوی