به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت معصومه سلام الله علیها، محمد رضا رضوی با بیان اینکه هفته ای دو مرتبه گلدان های بالای ضریح مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، با گلهای طبیعی “شاخه بریده” تزیین و تعویض می شود، گفت: این آیین سنتی صبح ها بعد از مراسم سنتی خطبه خوانی صبح گاهی خادمان کریمه اهل بیت (علیهم السلام) در کنار مضجع نورانی آن حضرت گردهم می آیند و همراه با مدیحه سرایی یکی از ذاکران اهل بیت، تعویض گلدان های گل فوق ضریح انجام می شود.

رضوی با بیان اینکه در دوران تولیت آیت الله سعیدی واحد گل آرایی حرم مطهر شکل تازه ای به خود گرفت، تصریح کرد: این واحد در این دوران به صورت منظم گل آرایی را برای مناسبت های مختلف انجام می دهد در حالیکه پیش از آن فقط به صورت افتخاری و در صورت تامین بانی برای برخی مناسبت های خاص اینکار انجام می شد.

مسئول واحد گل آرایی حرم مطهر با اشاره به مصرف بیش از ۴۰ تا ۵۰ هزار شاخه گل به صورت سالیانه اظهار داشت: گل های طبیعی استفاده شده در این واحد شامل گل های شاخه بریده، گلهای آپارتمانی و گل های باغچه است که هریک در مصارف خاص استفاده می شود و البته در کنار این گل های مصنوعی از گل های مصنوعی هم به جای خود استفاده می شود.

tavize gol (11)

tavize gol (10)

tavize gol (8)

 

وی با اشاره به تعویض گل مصنوعی داخل ضریح به صورت ماهانه، مصارف گلهای طبیعی در حرم مطهر را اینگونه تشریح کرد: گلهای شاخه بریده برای تزیین گلدان های فوق ضریح، سبدهای ویژه جایگاه شبستان، مراسم و محافل خاص، دسته گل عیادت از بیماران و تاج گل مراسم ختم است و گلهای آپارتمانی برای تزیین طبیعی دفاتر اداری و انتظامات و داخل رواق ها استفاده می شود و از گل های باغچه ای برای گلدان ها و باغچه های صحن ها و دور حوض ها و راهرو های روباز استفاده می شود.

tavize gol (1)

tavize gol (9)

وی تنوع گل های استفاده شده در حرم مطهر را بسیار زیاد دانست و گفت: گل های گلایل، مریم، شب بو، رز، لیلیوم، اورینتال، آنتوریوم، آلستروم، استرزیا، ژربرا، میخک، داوودی و برخی دیگر از انواع گل شاخه بریده است و گل های آپارتمانی شامل پتوس، کاج مطبق، شفلوریا، بنجامین، سیکاس، کاکتوس، دیفن باخیا و …. و گل های باغچه ای هم شامل کاج لافسون، کاج مشهدی، سرو و سایر گل ها و گیاهان سازگار با آب و هوای قم است.

مسئول واحد گل آرایی حرم مطهر یکی از اقدامات این واحد را خشک کردن سرگل های متبرک عنوان کرد و گفت: سرگل هایی که از گلدان های فوق ضریح و یا گل های متبرک استفاده شده در مراسم و محافل جمع آوری می شود، بوجاری، پرپر  و سپس به روش طبیعی خشک می شود و پس از بسته بندی تحویل دفاتر نذورات می شود تا به برخی از زائرانی که هدایا و نذوراتی دارند، اهدا می شود.

tavize gol (5)

tavize gol (3)

رضوی به خدمت افتخاری و رسمی بیش از ۵۰ نفر در بخش گل آرایی اشاره کرد و افزود: علاوه براین نیرو ها ۴۰ گل فروشی سطح قم نیز در مناسبت های مختلف با اهدای گل و یا کمک برای تزیین گل ها در حرم مطهر حضور می یابند و به خدمت افتخاری حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها می پردازند.

tavize gol (12)

tavize gol (7)

وی افزود: گل های آستان از محلات، پاکدشت و بازار گل امام رضا تامین می شود.