به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، حضرت آیت الله سبحانی پیش از ظهر امروز در دیدار اعضای ستاد موکب اربعین آستان مقدس و اعضای کنگره حضرت آمنه(س) که در مدرسه علمیه امام صادق علیه السلام قم برگزار شد، اظهار داشتند: زیارت اربعین از همان ابتدا شروع شده که اهل بیت(ع) در بازگشت از شام به مدینه، از مسیر کربلا عبور کردند.
ایشان با بیان این که آنچه از نظر ما ترجیح دارد، این است که اهل بیت(س) در همان اربعین سال اول به کربلا رفتند و قرائن زیادی در این عرصه وجود دارد، تصریح کردند: بر اساس این قرائن اهل بیت(ع) نخستین زائران اربعین امام حسین علیه السلام بوده است.
معظم له افزودند: این که گفته شود اهل بیت(ع) بیش از یک سال در شام بمانند در اربعین سال بعدی به زیارت امام حسین علیه السلام رفته باشند، نقلی ضعیف است. خطبه آتشین امام سجاد غوغایی در شام ایجاد کرد و مردم شام که اسرای کربلا را خارجی معرفی می کردند بعد از این که فهمیدند آنها اولاد رسولند، اوضاع متفاوت شد و نگاه آنها متفاوت شد.
ایشان در ادامه با اشاره به روایاتی مبنی بر این که زیارت اربعین از ویژگی های مؤمنان است، ادامه دادند: در گذشته بسیاری از زائران در مسیر زیارت اباعبدالله الحسین علیه السلام، مشقت های زیادی را متحمل می شدند ولی برپایی موکب ها در مسیر زائران حسینی می تواند شرایط را برای رفت و آمد و اسکان آنها تسهیل بخشد.
حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به برپایی موکب آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها گفتند: باید در مسیر این خدمت، مراقب باشید که رفتار شما موجب تحریک شدن مردم عراق نشود و آنها گمان نکنند آمده ایم تا آنجا را برای خود تصاحب کنیم.
این مرجع تقلید افزودند: باید به گونه ای عمل کنید که آنها نیز در موکب شما سهیم باشند و وظایفی بر عهده آنها قرار داده شود.
خاطرنشان می شود در ابتدای این دیدار، جواد جهانگیرزاده، رئیس ستاد موکب آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و حجت الاسلام حسینی نژاد، گزارشی درباره موکب آستان مقدس و کنگره حضرت آمنه سلام الله علیها ارائه دادند.