مسئول آموزش های غیر حضوری مرکز قرآن و حدیث حرم کریمه اهل بیت(ع) رشته های ۱۶ گانه غیر حضوری این مرکز را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، مرکز آموزش های غیر حضوری حریم کریمه اهل بیت(ع) در راستای ارتقای بینش فرهنگی و اسلامی زائرین و مجاورین بانوی کرامت اقدام به ثبت نام جدید در ۱۶ رشته معارفی نموده است که برای آشنایی بیشتر مخاطبان و علاقه مندان به این رشته ها گفتگویی با علی اصغر کارشناس، مسئول آموزش های غیر حضوری مرکز قرآن و حدیث آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، انجام شده است که تقدیم می شود.

۱- قرائت قرآن و درست خوانی
در این دوره فراگیر، کسانیکه شرکت کنند با استفاده از کتاب آموزش قرائت قرآن (درست خوانی ) به همراه سی دی آموزشی در بیست جلسه و یادگیری ۲۰ درس مهارت درست خوانی و روانخوانی قرآن کریم و اذکار نماز در آزمون شرکت می کند و پس از موفقیت در آزمون شفاهی جزء ۲۹ گواهی نامه پایان دوره دریافت می نماید.
محتوای دوره نیز از کتاب قرائت قرآن(درست خوانی) تالیف علی قاسمی می باشد که به همت انتشارات زائر به چاپ رسیده است.
۲- تجوید قرآن کریم
دراین رشته، علاقه مندان به شرکت ، با استفاده از کتاب «تحسین التلاوه» به همراه سی دی آموزشی در مدت ۳۰جلسه یک دوره عمومی آموزش تجوید قرآن ونماز را گذرانده وپس از موفقیت در آزمون ها ی کتبی (متن کتاب تحسین التلاوه ) و شفاهی (جزء۲۸ قرآن ) گواهی نامه را دریافت می نماید و پیش نیاز این دوره تسلط بر صحت قرائت وروخوانی قرآن کریم است و کتاب فوق الذکر نیز تالیف علی قاسمی بوده که توسط انتشارات جامعه القرآن الکریم چاپ شده است.

۳- حفظ موضوعی قرآن کریم
دراین دوره فراگیرکسانیکه ثبت نام کنند، با استفاده از کتاب «هر روز با قرآن وعترت» شامل ۳۶۵موضوع از موضوعات قرآن در سه بخش (اعتقادات – اخلاق –احکام ) موضوعات را به همراه آیه وتوضیح مختصر آن ویک حدیث از اهل بیت علیهم السلام درمدت شش ماه حفظ می نماید (هر بخش در مدت دو ماه و هر روز دو موضوع ) که پس از موفقیت در آزمون کتبی گواهی نامه پایان دوره صادرمی گردد.
لازم به ذکر است حفظ احادیث الزامی نیست ومحتوای نیز از کتاب «هر روز با قرآن و عترت» نوشته سید مهدی هاشمی می باشد که انتشارات نور الثقلین آن را چاپ کرده است.

۴- ترجمه ومفاهیم قرآن کریم و معارف اهل بیت علیهم السلام
این دوره شامل سه بخش می باشد:
بخش اول :
فراگیران با استفاده از کتاب سه جلدی آموزش ترجمه ومفاهیم به همراه سی دی آموزشی در ۴۸ درس ، ترجمه ۱۲۰۰ واژه پر کاربرد قرآنی را می آموزند و پس از موفقیت در آزمون کتبی که به صورت تستی و تشریحی هر ماه یک جلد برگزار می گردد و در صورت کسب حد نصاب نمره گواهی نامه پایان دوره دریافت می نما یند.
بخش دوم :
دراین دوره فراگیر، علاقه مندان با استفاده از کتاب ۲جلدی قرآن صاعد با معارف اهل بیت(ع) در بخش زیارات و ادعیه و تعقیبات نماز آشنا می شوند ومفاهیم آن را می آموزند وپس از موفقیت در آزمون که در دو نوبت هر ماه یک جلد برگزار می گردد گواهی نامه دریافت می نمایند .
بخش سوم
در این دوره با استفاده از کتاب مصحف به همراه سی دی آموزشی هرماه یک جزء(در صورت تمایل فراگیر تا ۳ جزء قابل افزایش است) شرکت کنندگان کلمات جدید را فرا گرفته و پس از موفقیت در آزمون که به صورت تستی و تشریحی برگزار می گردد کواهی نامه دریافت می نماید .

۵- سیر مطالعاتی تفسیر قرآن کریم
دراین رشته، کسانیکه ثبت نام کرده اند، با استفاده از کتاب «تفسیر ذکر مبارک» که در ۶ جلد کتاب پنج جزئی طراحی شده است ، یک دوره تفسیر مختصر قرآن را در مدت حدود دوسال فرا می گیرد و هر ماه یک جزء و در صورت توان تا ۳جزء قابل افزایش می باشد را به صورت کتبی امتحان می دهد و پس از موفقیت در آزمون ، گواهی نامه هر دوره پنج جزئی صادر می گردد.
محتوا این دوره نیز از کتاب ذکرمبارک تالیف سید مهدی هاشمی بوده که توسط انتشارات نور الثقلین به چاپ رسیده است.

۶-سیر مطالعاتی اندیشه های مقام معظم رهبری (با موضوع فرهنگ )
در این دوره فراگیر، شرکت کنندگان در طول مدت ۴ ماه با مطالعه مجموعه سخنان مقام معظم رهبری (مدظله ) در موضوع فرهنگ با اندیشه های معظم له آشنا می شود وپس از موفقیت در آزمون چهار دوره ، گواهی نامه دریافت می نماید و محتوای این دوره در قالب یک سی دی با فرمت پی دی اف می باشد که حاوی سخنان مقام معظم رهبری است که در آینده نزدیک کتاب آن نیز به چاپ خواهد رسید.

۷- سیر مطالعاتی آثار شهید مطهری (ره )
در این رشته، علاقه مندان، با ۱۸ عنوان از آثار شهید مطهری با معارف نابی از قرآن واهل بیت (علیهم السلام ) در ۲۱ جلد کتاب به روش آسان به مشکل ، در موضوعات متنوع آشنا می گردد و مدت مطالعه هر کتاب بر اساس حجم ومحتوای آن در ابتدای دوره معین می گردد و آزمون ها به صورت کتبی (چهارگزینه ای ) در هر ماه برگزار می گردد و گواهی نامه پایانی هم منوط به موفقیت در آزمون همه کتاب ها رائه شده در دوره می باشد.
خاطر نشان می شود محتوای این دوره از کتاب های داستان و راستان جلد ۱و۲ ، حماسه حسینی جلد ۱ ، سیری در سیره ائمه اطهار ، حکمتها واندرزها ، آزادی معنوی ، پانزده گفتار ، بیست گفتار ، آشنائی با قرآن جلد ۱و۲ ، زندگی جاوید ، تعلیم وتربیت دراسلام ، انسان کامل ، آینده انقلاب اسلامی ، نظام حقوق زن در اسلام ، مساله حجاب ، امامت ورهبری ، جهاد، خدمات متقابل اسلام و ایران و انسان شناسی قرآن می باشد که توسط انتشارات صدرا به چاپ رسیده است.

۸- آموزش احکام عمومی
در این دوره فراگیر، ثبت نام کنندگان با مطالعه کتاب احکام عمومی در مدت یک ماه با درسهایی در زمینه احکام آشنا گردیده و پس از موفقیت در آزمون پایانی گواهی نامه دریافت می نماید و محتوای دوره نیز از کتاب آموزش احکام در خانه می باشد که توسط انتشارات بیت القرآن امام علی علیه السلام چاپ شده است.

۹- ترجمه ومفاهیم نهج البلاغه
در این دوره شرکت کنندگان با استفاده از کتاب چهار جلدی مجموعه آموزش ترجمه ومفاهیم نهج البلاغه با ترجمه ومفاهیم حکمتها وکلمات قصار ( در دو جلد ) و نامه های نهج البلاغه ( در دوجلد ) آشنا می گردد . فراگیر هر جلد را در مدت یک ماه مطالعه کرده و در پایان هرجلد یک آزمون مستقل برگزار می گردد وپس از موفقیت درآزمون چهار مرحله ای که به صورت کتبی بر گزار می گردد گواهی نامه پایانی دریافت می نماید. محتوای دوره نیز از کتاب چهار جلدی درسنامه نهج البلاغه می باشد که توسط انتشارات حکمت و اندیشه به چاپ رسیده است.

۱۰- حفظ حکمتهای نهج البلاغه
در این رشته علاقه مندان با استفاده از کتاب کلمات قصار وحکمت ها ی نهج البلاغه در مدت چهل روز، چهل حکمت را به همراه ترجمه آن حفظ می نماید ودر زمان اعلام شده در آزمون که به صورت کتبی برگزار می گردد شرکت نموده وپس از موفقیت گواهی نامه دریافت می نماید. محتوای این دوره از کتابچه قصار و حکمت ها، تالیف و چاپ بیت القرآن امام علی علیه السلام می باشد.

۱۱ – ترجمه ومفاهیم صحیفه سجادیه
در این دوره ، شرکت کنندگان با استفاده از درسنامه صحیفه سجادیه با منتخبی از دعا های این کتاب شریف به صورت موضوعی آشنا می شوند وپس از مطالعه در آزمون شرکت نموده و درصورت موفقیت در آزمون و کسب حد نصاب نمره، گواهی نامه دریافت می نماید و محتوا نیز از کتاب درسنامه صحیفه سجادیه می باشد که توسط انتشارات حکمت و اندیشه به چاپ رسیده است.

۱۲- حفظ جزءسی ام قرآن کریم
در این دوره علاقه مندان، ابتدا با روش حفظ به زبان ساده آشنا گردیده و با استفاده از کتابچه مفاهیم جزءسی ام وسی دی سه بار تکرار جزءسی ام را در ۴۵ روز حفظ نموده وپس از موفقیت در آزمون گواهی نامه دریافت می نماید .

۱۳ -حفظ سور ه های منتخب
در این دوره فراگیر، ثبت نام کنندگان ۷ سوره (یس ، الرحمن ، واقعه ، جمعه ، منافقون ، ملک ، انسان ) هر کدام را در مدت یک ماه حفظ نموده وپس از موفقیت در آزمون گواهی حفظ منتخب سور دریافت می نماید .

۱۴- حفظ ترتیبی
در این رشته قرآنی، علاقه مندان به شرکت، با توجه به وقتی که می تواند برای حفظ اختصاص دهد با گرفتن مشاوره از کارشناسان حفظ، کار حفظ را شروع کرده ومحفوظات خود را به صورت هفتگی وحضوری تحویل می دهند و یا در فاصله زمانی معین در آزمون حفظ یک جزء شرکت می نماید. همچنین کسانی که قبلا خودشان به صورت فردی یا درموسسات دیگر برنامه حفظ داشته اند واکنون فقط برای گرفتن گواهی نامه حفظ مراجعه می نمایند می توانند در آزمون شرکت نموده و به اندازه محفوظات خود درصورت موفقیت در آزمون گواهی نامه دریافت نمایند

۱۵- دوره عمومی مهدویت
در این دوره، شرکت کنندگان، با استفاده از کتاب دو جلدی «نگین آفرینش» با معارف مهدویت آشنا می شود و در مدت ۲ماه با یادگیری مفاهیم این کتاب در آزمون شرکت می نماید وپس از موفقیت در آزمون کتبی گواهی نامه قبولی دریافت می نماید. این کتاب ۲ جلدی نگین آفرینش نیز به همت مرکز تخصصی مهدویت تالیف و به چاپ رسیده است.

۱۶ – احکام ویژه بانوان و تربیت فرزند
این دوره ها ویژه خواهران بوده و ثبت نام کنندگان دوره احکام، با استفاده از کتاب آموزش احکام ویژه بانوان به مدت ۱ماه با احکام خود آشنا می شوند وپس از وموفقیت در آزمون کتبی گواهی نامه دریافت می نمایندو محتوای دوره نیز از کتاب احکام در خانه ویژه دختران و مادران می باشد که به همت بیت القرآن امام علی علیه السلام تالیف و چاپ شده است.
علاقه مندان به رشته تربیت فرزند نیزبا استفاده از کتاب پنج جلدی «من دیگر ما» در مدت ۵ماه با مهارت های تربیت فرزند در دنیای امروز آشنا می شوند وپس از موفقیت در آزمون گواهی نامه دریافت می نماید. محتوای این دوره نیز کتاب ۵ جلدی «من دیگرما» تالیف عباس ولدی می باشد.

علاقه مندان می توانند همه روزه از ساعت ۱۰تا ۱۴ (به جز روزهای تعطیل) به حرم مطهر، شبستان حضرت نجمه خاتون، مرکز قرآن وحدیث کریمه اهل بیت سلام الله علیها مراجعه کرده و ثبت نام کنند و جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن ، ۳۷۱۷۵۵۳۰ تماس حاصل کنند.

انتهای پیام /۱۱۰