به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، با توجه به قطعی برنامه‌ریزی‌شده برق محلات شهری دفتر فنی مهندسی حرم مطهر در ابتکاری اقدام به کاهش ۲۰ درصدی مصارف برق حرم مطهر کرد.

بر اساس اعلام کارشناسان دفتر فنی و مهندسی آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها بهینه‌سازی مصرف انرژی و تولید و تقویت شبکه برق استان به‌منظور تأمین  برای رفاه حال شهروندان و زائران میهمان استان صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش واحد فنی مهندسی در ابتدا به‌صورت نامه‌نگاری به تمام مدیریت‌های آستان و ابلاغ دستورالعمل بهینه‌سازی مصرف برق اقدامات خود را شروع و سپس با تغییر برخی از زیرساخت‌ها موفق به کاهش مصرف برق تا ۲۰ درصد شده است.

کارشناسان فنی و مهندسی حرم مطهر اقدامات بهینه‌سازی خود را به منظور کاهش ۴۰۰ آمپری مصرف برق حرم مطهر از طریق صرفه جویی و استفاده از سیستم ژنراتور به مدت ۳ ساعت در روز توسعه دادند، بر این اساس انتظار می‌رود با اقدامات فوق علاوه بر تأمین فازهای مصرفی حرم مطهر در ساعات اوج مصرف به تعدیل مصارف در شبکه شهری تأثیری ویژه داشته باشند.

همچنین دفتر فنی مهندسی حرم مطهر در اقدامی با تکیه‌بر پروتکل نوین مصرفی خود به‌صورت دائم مصارف روشنایی خود در پارکینگ‌ها را ۸۰ درصد کاهش داده است.

لازم به ذکر است امسال برای اولین بار به مناسب دهه کرامت تمام تزئینات و روشنایی‌های مربوط به جشن‌های دهه کرامت از سوی واحد فنی مهندسی حرم به لامپ های فوق کم‌مصرف تغییر و نسبت به سال‌های گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش مصرف در حوزه تزئینات تجربه‌شده است.

بر اساس اعلام کارشناسان واحد فنی مهندسی آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها امسال سیستم نوین مانیتورینگ روشنایی و تاسیسات راه‌اندازی شده است،  هوشمند سازی منابع مصرفی برق از کانال سیستم مانیتورینگ از اهداف این اقدام بیان‌شده چنانکه در این برنامه تابلوهای قدرت بزرگ و کوچک تعویض شده است.

بر اساس این گزارش سیستم‌های زیرساختی تاسیسات و پمپ‌ها با سیستم‌های نوین مانیتورینگ تعدیل دور شده که علاوه بر کاهش مصرف در حوزه نگهداری و طول عمر سیستم‌ها تأثیر جدی گذاشته است.

خاطرنشان می‌شود با این اقدام حرم مطهر که منتج به تعدیل  ۳۰۰ آمپر در هر فاز مصرفی و تزریق ۴۰۰ آمپر برای ۳ ساعت در روز باعث شده به ازای هر فاز ۳۰ مشترک خانگی به‌صورت دائم از  برق خانگی بهره‌مند بشوند.(t1)