به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه علیهاالسلام، آیت الله سید محمد سعیدی در این مراسم که صبح امروز در شبستان امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: در ایامی هستیم که مردم در حال خانه تکانی هستند، امید است مردم در کنار این کار، دل هایشان را از نگرانی های بی جا و دنیایی خالی کنند و آنچه خیر و خدایی است بر زبان ها و قلم ها جاری کنند.

تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) ماه رجب را فرصتی برای استغفار و جبران مافات عنوان کرد و گفت: امام علی علیه السلام می فرمایند که سزاوار است انسان ساعتی از روز را فقط برای حسابرسی نفس خود قرار دهد و مشاهده کند در این شبانه روز چه کارهایی به سود او و چه کارهایی به زیان او بوده است.

نماینده ولی فقیه در استان قم افزود: امام صادق علیه السلام نیز می فرمایند هر مسلمانی که نسبت به ما معرفت دارد، باید در هر شبانه روز عمل خود را بررسی کند و حسابرس نفس خود باشد. در زیارت ها گاهی گفته می شود که اگر امام را زیارت کنیم در حالی که حق او را بشناسیم یا درباره زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها نیز چنین تعبیری مطرح شده است، در این راستاست.

آیت الله سعیدی درباره کاربرد معرفت به اهل بیت(س) گفت: عرفان به مقام اهل بیت(س) این است که ما نسبت به اعمال خود حسابرسی کنیم.

وی با بیان این که انسان در صورت حسابرسی اعمال و رفتار خود، به لحاظ این که به خود علاقه دارد، گاهی برخی اشتباهات را نادیده می گیرد. اعمالی که شخصی است، حسابرسی آن نیز می تواند شخصی باشد، ولی اگر رفتاری نمودبیرونی داشته باشد، باید از سوی دیگران مورد بررسی و نقد قرار گیرد.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه علیهاالسلام داشتن روحیه نقد پذیری را لازمه زندگی مؤمنانه انسان دانست و ادامه داد: انسان باید بداند که وقتی عده ای او را در این  دنیا حسابرسی می کنند، این کار بسیار ساده تر و بهتر از حسابرسی های روز قیامت است.  انسان نباید در محیط خانواده و کار به گونه ای رفتار کند که کسی جرئت نقد او را نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: انسان گاهی گمان می کند عضو خانواده یا سازمانی است، در حالی که صرف داشتن شناسنامه یا گزینش سازمانی معیار عضویت نیست؛ همانطور که فرزند حضرت نوح علیه السلام در عین این که فرزند این پیامبر الهی بود، از ایشان فاصله گرفت و همراه با مشرکان عذاب شد.

آیت‌الله سعیدی با بیان اینکه عضو خادمان معصومین علیهم السلام بودن نیازمند اقتضائاتی است، گفت: اگر می خواهیم واقعاً اهل بیتی باشیم، باید کار و رفتار و حرکت های ما مورد پسند اهل بیت باشد. خدا نکند روزی برسد که حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به ما بگوید که تو از اهل ما نیستی.

وی افزود: یکی از معیارهایی که نشان می دهد ما اهل بیتی هستیم، این است که مراقب اعمال و رفتارمان باشیم و با حسابرسی، آنها را در مسیر الهی قرار دهیم.