به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، قربان یکی از مهم‌ترین اعیاد اسلامی بوده و اهمیت این روز برای این است که سنت پیامبر صلی‌الله علیه و یادآور ابتلائات و آزمایش‌های حضرت ابراهیم علیه‌السلام است.

در قرآن کریم یکی از مهم‌ترین امتحان‌ها و ابتلائات سختی که برای حضرت ابراهیم علیه‌السلام ذکرشده امر و فرمان خداوند به حضرت ابراهیم علیه‌السلام مبنی بر قربانی کردن فرزند در راه خداوند است.

ماجرای قربانی کردن حضرت اسماعیل علیه‌السلام مانند بنای کعبه، پیش از حضرت ابراهیم علیه‌السلام دارای ریشه تاریخی است و ریشه آن به دوران حضرت آدم علیه‌السلام و دو فرزند ایشان؛ حضرت هابیل و قابیل بازمی‌گردد.

 در این ماجرای تاریخی هرکدام از فرزندان حضرت آدم علیه‌السلام می‌خواستند به وسیله یک «قربانی» به خدا نزدیک شوند «وَاتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ ابْنَيْ آدَمَ بِالْحَقِّ إِذْ قَرَّبَا قُرْبَانًا فَتُقُبِّلَ مِنْ أَحَدِهِمَا وَلَمْ يُتَقَبَّلْ مِنَ الْآخَرِ قَالَ لَأَقْتُلَنَّكَ قَالَ إِنَّمَا يَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِينَ»(مائده، ۲۷): و داستان دو پسر آدم را به درستى بر ايشان بخوان هنگامى كه (هر يك از آن دو) قربانى پيش داشتند پس از يكى از آن دو پذيرفته شد و از ديگرى پذيرفته نشد (قابيل) گفت‏ حتماً تو را خواهم كشت (هابيل) گفت‏ خدا فقط از تقواپيشگان می‌پذیرد.

کلمه قربان در قرآن کریم در خصوص فرزندان حضرت آدم علیه‌السلام به کار برده شده است.

کلمه «قربان» به لحاظ لغوی از ریشه «قرب» و «تقرب» (به معنای نزدیک شدن) گرفته شده؛ این کلمه معانی جان‌فشانی و ایثار را هم شامل می‌شود.

 «قربان» در حقیقت عملی است که انسان را به خدا نزدیک‌ می‌کند.

«قربانی کردن» شامل هر عملی است که انسان را به خدا نزدیک می‌کند؛ کلمه «قربان» متضمن عمل ذبح و جاری شدن خون بوده که این عمل خود به نوعی نمادی از کشتن نفس اماره است.

قربانی کردن و قربان انسان را به حریم ولایت داخل کرده و بزرگ‌ترین درس عید قربان برای امت اسلامی، درس ولایت‌پذیری است.

 بر همین اساس است که عید قربان مقدمه عید غدیر بوده و فاصله میان عید قربان تا غدیر با عنوان دهه ولایت نام‌گذاری شده است.

واحد امور فرهنگی خواهران آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها در آستانه عید قربان اقدام به برگزاری ویژه‌برنامه مناسبتی عید قربان در رواق خواهران کرده است.

این ویژه‌برنامه مناسبتی در نوبت صبح روز یکشنبه ۲۰ مردادماه با سخنرانی خانم سلطانی پور از اساتید حوزه علمیه خواهران در رواق حضرت خدیجه سلام‌الله علیها برگزار خواهد شد.

این ویژه‌برنامه مناسبتی از ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح در رواق خواهران آغاز خواهد شد.