به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه علیها السلام، حجت الاسلام رفیعی شب گذشته در شبستان امام خمینی(ره) با اشاره به آیات ۱۶۱-۱۶۴ سوره بقره اظهار داشت: کافرانی وجود دارند با اینکه می دانند خداوند حقیقت محض است اما با لجاجت و عنادی که دارند اصرار به کفر می ورزند، با همین کفرشان از دنیا می روند و خلود در جهنم خواهند داشت.
وی افزود: عذاب این گروه از کافران بسیار شدید خواهد بود، چرا که نوع جرمشان بسیار سنگین است اگر چه از نظر زمانی عذابشان با مدت زمان جرمشان تناسبی ندارد اما خالد در آتش جهنم خواهند بود.
سخنران حرم بانوی کرامت خاطرنشان کرد: گاهی انسان در یک لحظه تصادف می کند، اما ده ها سال نابینا یا قطع نخاع می شود. اگر چه تصادف در یک لحظه انجام شده اما نابینایی سالیان سال طول خواهد کشید، لذا اگر چه یک کافر مثلا ۶۰ سال کفر ورزیده اما عذابش همیشگی خواهد بود.
حجت الاسلام رفیعی تاکید کرد: کافرانی که مستضعف فکری هستند، حسابشان فرق می کند اما کافرانی مثل ابوجهل، ابولهب و قاتلانی امثال یزید و شمر با اینکه می دانستند حق چیست و حقیقت کدام است، با لجاجت و عنادی که داشتند با کفر از دنیا رفتند.
استاد حوزه علمیه یادآور شد: طبق آیات قرآن کریم، عذاب کافران شدید خواهد بود و لعنت خداوند و ملائکه و مردم شامل حال آن ها خواهد شد، از رحمت الهی دور خواهند بود و خلود و ابدیت در جهنم برای آنها وجود خواهد داشت. در عذاب آن ها تخفیفی نیست، شفاعت شامل حالشان نمی شود و مهلت توبه نیز به آن ها داده نخواهد شد.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی در ادامه گفت: نجات بشریت از خلود در جهنم فقط در یک کلمه خلاصه می شود و آن هم توحید و خداباوری است؛ تمام انبیاء الهی برای احیای توحید ارسال شده اند.
حجت الاسلام رفیعی تاکید کرد: خداوند در آیه ۱۶۴ سوره بقره شش دلیل برای توحید ذکر می کند که غفلت از این دلایل می تواند انسان را به ورطه سقوط بکشاند.
وی در تبیین این شش دلیل خاطر نشان کرد: خلقت آسمان و زمین، اختلاف و حرکت شب و روز، حرکت کشتی ها در اقیانوس و دریاها، باران آسمانی و احیای زمین، باد ها و گرده افشانی و ابرهای باران زا، شش دلیلی هستند که خداوند از آن ها برای انسان ها و اقوام عاقل نام برده است.