به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، آیت‌الله سید احمد خاتمی در ویژه‌برنامه خانواده فاطمی که هر شب بعد از نماز مغرب و عشاء از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود، با اشاره به روایات مختلف با موضوع صبر، اظهار کرد: شاخص روایات صبر این کلام امام صادق علیه‌السلام است که می‌فرماید «اَلصَّبْرُ مِنَ اَلْإِيمَانِ بِمَنْزِلَةِ اَلرَّأْسِ مِنَ اَلْجَسَدِ فَإِذَا ذَهَبَ اَلرَّأْسُ ذَهَبَ اَلْجَسَدُ وَ كَذَلِكَ إِذَا ذَهَبَ اَلصَّبْرُ ذَهَبَ اَلْإِيمَانُ؛ صبر نسبت به ايمان همانند سر نسبت به بدن است، هر گاه سر برود تن مى‌رود، همچنين هنگامى كه صبر برود ايمان مى‌رود».
وی افزود: امام علی علیه‌السلام هم در سخنی می‌فرمایند «اَيُّهَا اَلنَّاسُ عَلَيْكُمْ بِالصَّبْرِ فَإِنَّهُ لاَ دِينَ لِمَنْ لاَ صَبْرَ لَهُ؛ مردم! بر شما باد صبر و شكيبائى، چون كسى كه صــبر ندارد، دین ندارد».
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه با توجه به این روایات دین و ایمان افراد دارای دو صورت است، ادامه داد: صورت اول این‌که دین افراد موقتی و عاریه‌ای است چون هزینه‌ای برای آن نشده و صورت دوم، دین ماندگار و همیشگی است، چون افراد در راه حفظ دین هزینه کرده‌اند و این هزینه همان صبر است.
وی ضمن تقدیر از اهتمام آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) در اجرای رزمایش بزرگ کمک مؤمنانه، بیان کرد: از انواع هزینه کردن برای دین، گذشتن از آبرو، غضب، مال و جان در راه خداست که نمونه گذشت از مال را امروز در سراسر کشور با اجرای رزمایش همدلی و کمک مؤمنانه که با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب شکل گرفته و روز به روز در حال گسترش است، می‌بینیم؛ امروز آستان مقدس نیز در این عرصه گام برداشته که این حرکت بسیار قابل تقدیر است.
خاتمی خاطرنشان کرد: بالاترین هزینه برای حفظ دین، گذشتن از جان در راه خداست که شهیدان نمونه بارز این گذشت و خدمت هستند و به درستی که شهادت بالاترین خدمت است.
وی، صبر را هزینه‌کردن در راه دین دانست و گفت: حوزه‌های این هزینه‌کردن در روایات معصومین(ع) سه حوزه «اطاعت از خدا»، «ایستادن در برابر معصیت» و «صبر در مصیبت» است.