به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در ویژه برنامه تفسیر قرآن کریم که از رسانه ملی منعکس شد، طی سخنانی اظهار کرد: سه مناسبت در هفدهم ماه مبارک رمضان روی داده است که نخستین مناسبت غزوه بدر است که در این روز شکل گرفت و خداوند لشگر مسلمین را نصرت داد و با ارسال ملائکه و هراس افکندن در دل دشمن مسلمین را به پیروزی رساند.

وی افزود: دومین مناسبت معراج نبی خداست که با جسم مبارک حضرت بوده و این معراج یک اصل دینی است و باید به آن باور و اعتقاد داشته باشیم و انکار آن به هیچ وجه جایز نیست چرا که در معراج خداوند با رسول خدا سخن گفته و حدیث معراج معروف است و حاوی نکات مهمی است.

رفیعی خاطر نشان کرد: سومین مناسبت بنای مسجد جمکران است که در تاریخ قم و آثار کهن قرن ۴ و ۵ اشاره شده که امام زمان علیه السلام دستور بنای این مسجد مقدس را صادر نمودند و امروزه این مسجد از جایگاه مقدسی برخوردار است.

استاد حوزه علمیه یادآور شد: آیه ۹۱ سوره انبیاء به آخرین داستان پیامبران اشاره می کند که مربوط به حضرت مریم (س) بوده اما در حقیقت داستان حضرت عیسی(ع) است.

وی افزود: حضرت عمران فرزنددار نمی شد و از خداوند درخواست فرزند نمود و نذر کرد فرزند خود را خادم بیت المقدس نماید اما زمانیکه فرزندشان متولد شد متوجه شدند فرزند دختر است و خداوند نیز نذر حضرت را قبول و حضرت مریم(س) به عنوان خادمه بیت المقدس انتخاب شد.

رفیعی تاکید کرد: روزی حضرت مریم(س) در بیت المقدس مشغول خدمت بود که جوانی زیبا نزد حضرت ظاهر شد، حضرت مریم(س) آن جوان را نهی نمود و به او خطاب کرد من زن جوان عفیفه و پاکدامنی هستم و جوان به او پاسخ داد من فرستاده خداوند هستم.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی در ادامه گفت: دختران جوان باید حضرت مریم(س) را الگوی خود قرار بدهند و پسران نیز حضرت یوسف(ع) را به عنوان الگو در این مسئله انتخاب نمایند و از معاصی دوری نمایند.

وی افزود: زمانیکه جبرائیل در قامت جوانی خدمت حضرت مریم(س) رسید، بشارت فرزند دار شدن به حضرت را داد چرا که خداوند از دو راه طبیعی و غیر طبیعی می تواند قدرت خود را نشان دهد و طبق آیات قرآن کریم حضرت مریم(س) یک زن عفیفه و پاکیزه و مطهره بود و به اذن و قدرت الهی فرزند دار شد.

رفیعی اضافه کرد: زمانیکه دردر زایمان آغاز شد به زیر درخت نخلی پناه برد و تولد صورت پذیرفت اما حضرت به واسطه حرف و حدیث ها و کنایه ها مردم دچار سختی های فراوان شد اما زمانیکه به میان مردم آمد روزه سکوت گرفت و طفل تازه متولد شده لب به سخن گشود و به اذن الهی حضرت عیسی(ع) مادر گرامی خود را تبرئه و خود را معرفی نمود.

استاد حوزه علمیه تاکید کرد: حضرت مریم(س) جزو چهار زن برگزیده عالم هستی، سیده نساء زنان در زمان خودشان بوده و دو مرتبه در قرآن نام مبارکشان ذکر و یک سوره اختصاص به حضرت دارد و جبرائیل با حضرت سخن گفته است.

وی خاطر نشان کرد: ویژگی هایی که حضرت عیسی(ع) برای خود ذکر است حاوی نکات مهمی است به گونه ای که حضرت در ابتدا خود را عبد خدا می داند و می فرماید خداوند مقرر نموده کتاب آسمانی عطا کند و همچنین خود را پیامبر معرفی کرده و میفرماید هر کجا باشک مایه برکت و مبارکی و خیر هستم.

رفیعی در ادامه گفت: حضرت عیسی(ع) در ادامه معرفی خود اشاره می کند به اینکه نماز به جا می آورد و زکات مال خود را پرداخت می کند و در ادامه می فرماید خداوند سفارش نموده به والده خود احترام نمایم و مادر را تکریم نمایم و من انسان ستمگر و شقاوتمندی نیستم و صاحب سه سلامت تولد، مرگ و روز بعث و محشر هستم.

وی در پایان تاکید کرد: سه روز سرنوشت ساز در زندگی انسان وجود دارد که عبارتند از سلامت تولد، سلامت مرگ و سلامت روز بعث و محشر که امید داریم خداوند به هنگام مرگ و روز محشر نیز سلامتی و صحت و عافیت را نصیب ما بگرداند.