به گزارش پایگاه خبری حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در برنامه تفسیر سوره انبیاء که به صورت زنده از شبکه ۳ سیما منعکس شد، ابراز کرد: خداوند در آیه ۹۵ این سوره می‌فرماید اقوامی را که ما هلاک کردیم دیگر به دنیا باز نخواهند گشت.

اثبات حقانیت رجعت با تمسک به قرآن

وی با اشاره به مسأله رجعت و بازگشت برخی از افراد صالح بعد از ظهور حضرت مهدی عجل‌الله فرجه در اعتقاد ما شیعیان عنوان کرد: وقتی خداوند می‌گوید افرادی که هلاک شدند دیگر برنمی‌گردند مفهوم آن این می‌شود که رجعت برای مؤمنین ممکن است.

کارشناس مذهبی رسانه ملی آیه ۹۶ سوره انبیاء را از مشکل‌ترین آیات قرآن دانست که بسیاری از مفسران از کنار تفسیر آن عبور کرده‌اند و افزود: این آیه می‌گوید زمانی می‌آید که یأجوج و مأجوج برمی‌گردند و از بلندی‌ها پایین می‌آیند و به شهرها و مردم حمله و آنها را غارت می‌کنند.

وی با بیان این که دوبار در قرآن کلمه یأجوج و مأجوج آمده که یکی در سوره کهف آیه ۹۴ و یکی هم در آیه ۹۶ سوره انبیاء است، اضافه کرد: در سوره کهف به داستان ذوالقرنین اشاره می‌کند، فرد مؤمنی که سفرهای بسیاری داشت و در یکی از سفرهایش به منطقه‌ای رسید و مردم آن منطقه از غارتگری یأجوج و مأجوج شکایت و از او درخواست کمک کردند.

رفیعی با بیان این که یأجوج و مأجوج دو قبیله و قوم خونخوار و غارتگر هستند، اظهار کرد: ذوالقرنین با کمک مردم آن منطقه سدی از آهن و مس که آلیاژی محکم را تشکیل می‌دهند ساخت و از این روش توانست جلو حمله آن اقوام را بگیرد.

برگشت قوم یأجوج و مأجوج و غارتگری مردم در آستانه قیامت

وی افزود: در سوره انبیاء دوباره به یأجوج و مأجوج اشاره شده و گفته است که روزی مانع از یأجوج و مأجوج برداشته می‌شود و دوباره مردم را غارت می‌کنند و در روایات آمده است که غارتگری این اقوام یکی از نشانه‌های قیامت خواهد بود.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: این که یک قوم خونخوار به غارت مردم بپردازند هیچ استبعادی ندارد اما ما می‌بینیم که در دو جنگ جهانی میلیون‌ها نفر بر اثر منفعت طلبی برخی افراد کشته شدند و آمریکا با انداختن یک بمب در شهر هیروشیما ۲۰۰ هزار نفر را سوزاند.

وی در ادامه افزود: خداوند در آیه ۹۷ می‌فرماید که وعده خدا نزدیک است و روزی که قیامت برپا شود چشم‌ها خیره می‌شود و کفار می‌گویند ما غافل بودیم و به خودمان ستم کردیم.

رفیعی غفلت را یکی از بیماری‌های خطرناک عنوان کرد و گفت: غفلت به معنی بی‌توجهی، غیر از جهالت به معنی ناآگاهی است؛ انسان جاهل چیزی را نمی‌داند اما انسان غافل می‌داند ولی توجه ندارد و خودش را به خواب زده است.

وی در ادامه به پنج نوع غفلت اشاره کرد و گفت: اول غفلت از خود و شناخت حقیقت بندگی و دوم غفلت از آیات و نشانه‌های الهی است که این همه خدا آیه و نشانه گذاشته و هنوز عده‌ای می‌گویند خدا کجاست.

کارشناس مذهبی رسانه ملی افزود: سوم غفلت از شیطان و دشمنی آشکار او با انسان، چهارم غفلت از آخرت و معاد که بسیار مورد تأکید قران و روایات است و پنجم غفلت از مراقبت خداوند و در محضر خدا بودن است که اگر به این موارد توجه داشته باشیم در قیامت پشیمان نخواهیم بود.