به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی در سلسله مباحث سخنرانی ماه مبارک رمضان در تفسیر سوره عنکبوت اظهار کرد: قرائت این سوره در شب‌های قدر مورد تاکید قرار گرفته و ثواب بسیاری نیز بر آن درنظر گرفته شده است.

وی افزود: اولین موضوع سوره عنکبوت این است آیا مردم می‌پندارند صرف آوردن ایمان کفایت می‌کند و آزمایش نخواهد شد؟؛ درحالی‌که خداوند آزمایش‌های مختلفی را در مسیر بندگان قرار می‌دهد و معیار ایمان و تقوای همگان را خواهد سنجید.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: کلمه «حسب» در قرآن زیاد تکرار شده و گاهی به معنای حسابرسی است اما در سوره عنکبوت به معنای پندار و خیال‌بافی است که دارای حقیقت نیست و یکی از آسیب‌ها و آفت‌های زندگی همین پندارهای غلط است.

رفیعی تأکید کرد: خیلی باید دقت داشته باشیم به‌جای واقعیت به دنبال پندار و تخیل نرویم در حالی‌که عده‌ای در مباحث اعتقادی و اجتماعی پندار و تخیل دارند.

وی یادآور شد: یکی از پنداره‌های کفار این بود که فکر می‌کردند بیهوده خلق‌شده‌اند در حالی‌که خلقت دارای هدف مقدس است.

رفیعی افزود: عده‌ای از انسان‌ها فکر می‌کنند اموال‌شان ابدی و ماندگار است مثل قارون که این‌چنین فکر می‌کرد و بعضی‌ها کار اشتباه انجام می‌دهند اما در خیال خود کار درست را انجام می‌دهند و به بهانه کار سیاسی و انتخاباتی به آبروی افراد و نظام لطمه می‌زنند.

سخنران حرم بانوی کرامت خاطرنشان کرد: عده‌ای فضای مجازی را به خاطر انتخابات از شبهات و لطمه زدن به دیگران پر کرده‌اند و فکر می‌کنند با این کارشان به‌نظام خدمت می‌کنند.

وی یادآور شد: قرآن کریم می‌فرماید بعضی‌ها فکر می‌کنند که خداوند آن‌ها را مشاهده نمی‌کند و هر کاری که دلشان می‌خواهد انجام می‌دهند در حالی‌که خداوند ناظر و حاضر بر تمامی اعمال انسان است.

رفیعی تأکید کرد: خداوند کسانی که می‌خواهند تخیل خود را زیبا و حقیقی نشان دهند مورد مذمت قرار داده و این پنداره‌های نادرست و غلط اعتقادی، گاهی اقتصادی و گاهی اجتماعی نیز می‌شود و پندارگرایی و خیال‌بافی یک خطر جدی و حقیقی در جامعه امروزی است.

وی در ادامه گفت: شخصی در زمان امام صادق علیه‌السلام دزدی می‌کرد و به فقرا صدقه می‌داد و امروزه هم برخی اختلاس می‌کنند و وجوهات هم می‌دهند، روضه هم می‌گیرند و فکر می‌کنند دارند کار درست را انجام می‌دهند؛ وای بر این افراد از سفره دین، دنیای خود را احیا می‌کنند.

رفیعی تأکید کرد: ما در اسلام موظف به تبعیت از علم و عقل هستیم و گمان، پندار و تخمین در دین اسلام جایگاهی ندارد چراکه رسول خدا بعد از خودشان دو معیار از خود به یادگار گذاشتند تا پندار و گمان در جامعه اسلامی وجود نداشته باشد چراکه امثال ابن ملجم با پندار خود حضرت علی علیه‌السلام را به شهادت رساند و حادثه کربلا با پندار غلط افرادی همچون عمر سعد و… به وقوع پیوست.

وی افزود: مرز گمان و عقلانیت باید تفکیک شود و جوانان باید دقت کافی داشته باشند چراکه یکی از آفت‌های فضای مجازی وارونه جلوه دادن واقعیت است و جوانان نباید از انبیاء و اهل‌بیت(ع) جدا و از حرف و بزرگان و مشورت دور شوند و مبادا پندار خود را حقیقت بدانند.

رفیعی اظهار کرد: تمام پندار برادران یوسف، پسر نوح، برگزیده شدن اهل کتاب و یهودیان،  قارون، فرعون و … همگی غلط بود و امروزه هم دشمنان فکر می‌کنند با فشار و ظلم اهداف خود را پیش می‌برند، درحالی‌که این پندار نیز اشتباه است.

وی در پایان گفت: نباید پنداره‌ غلط الگو باشد در حالی‌که انسان‌ها همگی امتحان خواهند شد و آزمون گیرنده خداوند و آزمون دهنده انسان‌ها هستند و مواد امتحانی هم را خداوند تعیین می‌کنند.