به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت الاسلام والمسلمین حسین انصاریان در سخنرانی شام میلاد امام رضا علیه السلام در حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه در کل ایران و تمام کشورهای دیگر جهان در تمام جاده‌ها تابلو راهنما نصب شده است، اظهار کرد: اگر جاده راهنما نداشته باشد انسان راه را گم می‌کند و به مقصدی که می‌خواهد نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه رفتن در هر مسیری نیاز به راهنما دارد، افزود: مگر می‌شود که جاده‌ها راهنما داشته باشد ولی راه خدا راهنما نداشته باشد؛ بنابراین اگر کسی راه الهی را بدون راهنمای انتخاب شده از طرف خدا برود یقینا سر از کفر، شرک، گمراهی و تحریف حقایق در می‌آورد و به راهی می‌رود که نه خدا و قرآن گفته و نه دارای دلیل و حجت و برهان است.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه قرآن هدایتگر و درمان کننده است، گفت: اگر کسی بدون راهنما وارد قرآن کریم شود جز خسارت چیزی نخواهد دید و خداوند در آیه ۸۲ اسراء می‌فرماید قرآن برای ظالمین جز خسارت چیزی نمی‌آورد و روزی چشم باز می‌کند و می‌بیند تمام سرمایه‌های انسانی اش هدر رفته است.

وی افزود: خداوند در آیه ۱۰۴ سوره مبارکه کهف می‌فرماید کسی که در زندگی دنیا گمراه است تمام کوشش‌های او هم گمراهی است و چون در تاریکی و گمراهی است خیال می‌کند درست می‌فهمد ولی روزی چشم باز می‌کند و می‌بیند سر تا پای وجودش اشتباه بوده و دیگران را هم به اشتباه انداخته است.

انصاریان گم شدن و به بیراهه رفتن را نتیجه قطعی راه رفتن بدون راهنما دانست و گفت: راهنمای راه دین و صراط مستقیم که ما را به توحید واقعی و سعادت دنیا و آخرت راهنمایی کند کسی است که خود خداوند به ما معرفی کرده است و آن کسی جز پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) نیستند.

وی با بیان اینکه پیامبر(ص) فرمودند هر کسی «لا اله الا الله» بگوید به گونه‌ای که او را از حرام الهی باز دارد وارد بهشت می‌شود، افزود: امام رضا علیه السلام در حدیث سلسله الذهب که در نیشابور بیان کردند فرمودند که خداوند فرموده است کلمه «لا اله الا الله» قلعه من است و هر کسی وارد این قلعه شود از عذاب من در امان است و سپس امام فرمودند راه توحید شروطی دارد و از شرایط توحید من هستم که ولی خدا هستم و علم الهی به من رسیده و می‌توانم شما را درست به توحید راهنمایی کنم.