به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه علیها السلام، شورای توسعه فرهنگ قرآنی استان قم به ریاست آیت‌الله سید محمد سعیدی امام جمعه و نماینده ولی‌فقیه در استان قم، ظهر امروز در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی شعبان‌زاده مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان قم با اشاره به ساماندهی خیرین حوزه قرآن و عترت کشور اظهار کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی قرآن کریم اساسنامه انجمن خیرین قرآن و عترت با هدف سازمان دهی خیرین و فعالان فرهنگی این حوزه و ساماندهی موقوفات قرآنی و ترویج فرهنگ وقف با نیات قرآنی برای پشتیبانی همه جانبه از فعالیت های قرآنی به تصویب رسید.

وی افزود: باید اولویت های قرآنی مشخص شود و بر اساس اولویت ها برنامه ریزی شود که در حال حاضر تربیت نسل جوان قرآن آموز از مهمترین اولویت ها در زمینه فعالیت های قرآنی است.

در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین عباس اسکندری مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به برگزاری چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، گفت: ثبت نام این دوره از مسابقات نسبت به سال گذشته افزایش ۳ برابری داشته است و در مجموع ۹۰۴ نفر نام نویسی کرده اند که از این تعداد ۴۳۸ آقا و ۴۶۶ خانم هستند.

وی با بیان اینکه این مسابقات در نیمه دوم مردادماه برگزار خواهد شد، افزود: محورهای مسابقه عبارت از قرائت تحقیق و ترتیل، حفظ ۱۰ جزء، ۲۰ جزء و کل قرآن کریم تفسیر سوره مبارکه نور است که این دوره از مسابقات به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود.

اسکندری با بیان اینکه باید برای فعالیت های قرآنی منابع پایدار مردمی ایجاد کرد، افزود: بهترین منبع مردمی وقف است که متأسفانه در استان قم موقوفات قرآنی کمی وجود دارد و باید در این زمینه فرهنگ سازی شود.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین احمد مشرف مدیر مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل‌بیت(س)  با اشاره به رونمایی از طرح من قرآن را دوست دارم همزمان با ولادت امام رضا علیه السلام، گفت: این طرح به منظور آموزش غیر حضوری روخوانی قرآن کریم با همکاری اعتاب مقدس ایران با محوریت آستان قدس رضوی دنبال شده است.

وی با بیان اینکه انس با قرآن با ارتباط و حضور در حرم اهل بیت (ع) باید دنبال شود، گفت: ثبت نام در طرح من قرآن را دوست دارم  و همچنین کلاس‌های آموزشی در بستر فضای مجازی اتفاق می‌افتد و نرم افزار منادی بالقرآن نیز برای این طرح طراحی شده است.

مدیر مرکز قرآن و حدیث حرم بانوی کرامت در مورد برگزاری دوره‌های آموزش‌های این مرکز تصریح کرد: دوره‌های تابستانه مرکز قرآن و حدیث از این هفته و همچنین در دهه کرامت دوره‌های آموزش قرآن در بستر فضای مجازی به زبان انگلیسی نیز آغاز شده است.

در انتهای این نشست از پوستر طرح «من قرآن را دوست دارم» رونمایی شد و همچنین از علی حبیبی به عنوان فعال برتر قرآنی استان قم که در زمینه آموزش قرآن فعالیت داشته تقدیر به عمل آمد.