به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، دویست و دومین نشست شورای فرهنگ عمومی استان قم به ریاست آیت الله سیدمحمد سعیدی نماینده ولی فقیه در استان قم و با حضور حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران کل ادارات و مسئولان استان قم در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمود نوربخش رئيس سازمان مديريت و برنامه ‌ريزی استان قم در رابطه با بودجه‌های فرهنگی استان قم گفت: با تدوین سند تحول اجتماعی و فرهنگی استان قم که توسط شورای فرهنگ عمومی استان انجام شد لازم بود که در این شورا در خصوص سقف اعتبارات فرهنگی استان و نحوه تأمین و توزیع اعتبار توضیحاتی داده شود.

وی با بیان اینکه اعتبارات دولت برای انجام وظایفی که در استان ها به عهده دارد در دو بعد هزینه ای و تملکی اختصاص می‌یابد، گفت: دولت علاوه بر ۱۵۰ میلیارد بودجه ای که در استان در دو بعد هزینه ای و تملکی به مباحث فرهنگی استان اختصاص داده، در سال جاری نزدیک به ۴۰ میلیارد هم به اجرای سند تحول فرهنگی اجتماعی اختصاص داده است.

در ادامه حسینی کاشانی با بیان اینکه اعتبارات فرهنگی استان پایین است، گفت: اعتبارات بخش هزینه ای که حقوق و مزایای کارکنان ادارات فرهنگی می شود را نمی توان به پای کار فرهنگی گذاشت.

وی با بیان اینکه ما در استان یک میلیارد و دویست میلیون تومان بودجه فصل ۵ داریم که می‌تواند به شورای فرهنگ عمومی اختصاص یابد، گفت: تلاش ما اول باید در راستای ارتقاء این بودجه باشد و دوم اینکه نظرات شورای فرهنگی عمومی در توزیع این اعتبارات دخیل باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم  ادامه داد: بیشتر اعتبارات فرهنگی استان در بخش عمرانی هزینه می‌شود که دیر بازده است و به همین خاطر تأثیر این این بودجه ها در سطح جامعه قابل مشاهده و ملموس نیست.

در ادامه حاجی زاده معاون سیاسی اجتماعی استانداری قم با بیان اینکه ادارات همه زحمت می‌کشند و رزومه خوبی هم ارائه می‌دهند ولی این زحمات در جامعه مشهود نیست، گفت: ما به این نتیجه رسیدیم که زحماتی که ادارات مختلف در زمینه کار فرهنگی می کشند جزیره ای است و در یک خط نیستند.

وی افزود: از این رو ما ۵ موضوع را از جمله سبک زندگی در خانواده، عفاف و حجاب، فضای مجازی، طلاق و اعتیاد را پیشنهاد می‌دهیم تا همه ادارات در این موضوعات با هم مرتبط شوند و هر کسی بهتر کار کند و قدم مثبت و صحیح بردارد و بازخوردش در جامعه مشخص باشد بودجه بیشتری از اعتبارات فرهنگی را دریافت کند.

سپس حجت الاسلام والمسلمین ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مشکلات استان قم عدم اهتمام برخی از مسئولان برای مشارکت در جلسات فرهنگی است، گفت: بیشتر تمرکز مدیران روی مسائل تأمین نان، آب و مسائل مادی جامعه است و می گویند برای کارهای فرهنگی پول و نیروی کافی نداریم.

وی با بیان اینکه در دفاع مقدس کارها دلی بود ولی الان همه دنبال پول و بودجه هستیم، افزود: کسی منکر این نیست که باید برای امور فرهنگی بودجه اختصاص پیدا کند ولی اینکه ما در روستاها آلاچیق می‌سازیم و پارک درست می‌کنیم کار با دین مردم ندارد درحالی که دستور خدا این است که دولت اسلامی باید وقتی به قدرت رسید نماز را در جامعه به پا دارد و کار فرهنگی در راستای دین انجام دهد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ادارات ما در مقایسه با گذشته از نظر بودجه بالاتر رفته اند ولی از نظرعملکردی پس رفت داشته اند، گفت: کار باید با ایمان، اعتقاد و باور انجام شود و هرچه اعتقاد و باور ما کمتر شود عملکرد ما هم کمتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه دولت در حال تهیه برنامه هفتم توسعه است، گفت: با توجه به سنخیت مجلس و دولت باید در برنامه هفتم توسعه مسائل فرهنگی را جدی تر ببینیم و به خصوص در شهرهای مذهبی که حرم اهل بیت(ع) در آن وجود دارد باید رنگ و بوی مذهبی شان بیشتر از شهرهای دیگر باشد.

ذوالنوری گفت: در کشورهای پیشرفته دنیا نسبت بودجه عمرانی به بودجه جاری و هزینه ای معمولا ۸۰ به ۲۰ و در کشورهای در حال توسعه ۶۰ به ۴۰ است ولی ما در مجلس هیچ سالی شاهد نبودیم که بودجه عمرانی کشور بیش از بودجه جاری باشد و معمولا این طور است که هزینه‌های جاری دولت و حقوق کارمندان ۸۵ درصد و کارهای عمرانی ۱۵ درصد از بودجه را در بر می گیرد که این اصلا مطلوب نیست.

وی با بیان اینکه دولت چاق و فربه شده و هرچه حجیم‌تر باشد کارآمدی کمتری خواهد داشت، گفت: اوضاع فرهنگی قم وضعیت خوبی ندارد و مردم هم دیگر اینکه بگوییم بودجه نداریم را نمی‌پذیرند بنابراین باید هم افزایی صورت بگیرید تا شاهد تحول در مباحث فرهنگی باشیم.

در ادامه  حسینی کاشانی با اشاره به موضوع دوم جلسه گفت: برای تصمیمات استانی باید مطالعه و پژوهش مستمر از وضعیت فرهنگ عمومی جامعه صورت بگیرد بنابراین پیشنهاد هیأت اندیشه ورز شورای فرهنگ عمومی استان قم این است که با توجه به اینکه بودجه پژوهشی استان در استانداری متمرکز شده تعدادی از پژوهش‌ها باید متناسب با نیازهای شورای فرهنگ عمومی باشد.

گفتنی است در این جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قم خانم خزعلی به عنوان نماینده شورای فرهنگ عمومی کشور در شورای فرهنگ عمومی قم معرفی شد و محمدحسین همتی‌نژاد مدیرعامل خانه مطبوعات استان قم به عنوان نماینده رسانه ها به عضویت دائم شورای فرهنگ عمومی استان قم در آمد.