به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا تراشیون در سخنرانی جمعه شب حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه یکی از اثرگذارترین اقشار در جهت رشد و تکامل نسل انسان‌ها مادران بوده‌اند، اظهار کرد: در میان شخصیت‌های عالم آثار وجودی حضرت زهرا سلام الله علیها به عنوان مادری که نسلی پاک تربیت کردند در همه اعصار و مکان‌ها بر انسان ها جاری و ساری است.

وی با بیان اینکه چگونه این بانو توانستند بر همه انسان‌ها و عالم وجود و امکان اثرگذار باشند، گفت: ویژگی منحصر به فرد این بانوی بزرگوار این بود که یک نسل بی نظیر و با کیفیت را تربیت کرد که تا تاریخ تاریخ است انسان‌ها از آثار وجودی نسل تربیت شده حضرت زهرا بهره مند شوند.

استاد حوزه علمیه یکی از جلوه های خیر کثیر بودن حضرت زهرا سلام الله علیها را تربیت نسل ائمه(ع) دانست و افزود: ما هم اگر بخواهیم نسل خوبی را از خودمان باقی بگذاریم باید بر تربیت نسل همت بگماریم زیرا امروز نگرانی هایی در زمینه تربیت نسل وجود دارد و دشمن همه تلاش خود را می کند تا کیفیت نسل ما را پایین بیاورد.

وی با اشاره به عوامل کاهش کیفیت نسل در جامعه امروز، ابراز کرد: اولین عاملی که کیفیت نسل را پایین می‌آورد استفاده گسترده نسل امروز از رسانه‌ها است زیرا معمولا برنامه هایی که برای کودکان و نوجوانان تولید می‌شود با رویکرد تربیتی نیست بلکه با رویکرد سرگرمی است.

تراشیون با بیان اینکه کودکان بالاترین سطح تربیت پذیری را دارند و متأسفانه در این دوره نقش والدین کمرنگ است، افزود: پدرها به دلیل مشغله هایی که دارند نقش آفرینی تربیتی شان کم شده و مادرها هم اگرچه خدمات به فرزند می‌دهند ولی وقتی باید یک نکته تربیتی به بچه ها بیاموزند او را پای رسانه و تلویزیون رها می‌کنند.

وی گفت: وقتی ما بچه را رها می‌کنیم پای رسانه‌ها نتیجه این می شود که محیط جامعه تغییر می کند زیرا فرزندان ما تحت مدیریت تربیت والدین نیستند بلکه تحت مدیریت تربیت رسانه ای هستند و از رسانه هم چیزی جز سرگرمی بیرون نمی آید.

کارشناس تربیت اسلامی عامل دوم کاهش کیفیت نسل امروز را نقش کمرنگ مادران در عرصه تربیت دانست و افزود: امروز مادران برای خودشان مشغولیت های کاذب درست می کنند و مادر به قدری که دغدغه ارتقاء مدارک تحصیلی اش و دغدغه شغل یابی دارد دغدغه تربیت بچه اش را ندارد.

وی با بیان اینکه امام صادق علیه السلام فرمودند نزدیک‌ترین لحظه زنان به خدا زمانی است که برای فرزند خود مادری می‌کنند، افزود: مادری که پای تربیت بچه اش نباشد باید بداند که هیچ فرد دیگری برای تربیت فرزند او دغدغه ندارد بنابراین مادران باید سطح توانمندی‌های خود را در مسئله تربیت بالا ببرند.

تراشیون با بیان اینکه تربیت کار بلدی می‌خواهد، گفت: تربیت فقط به معنی دلسوزی و مهربانی نیست بلکه در برخی موارد تربیت نیاز به بی رحمی و سخت شدن دارد تا چیزی مانند موبایل که برای فرزند ضرر دارد را برایش نخرند.

وی با بیان اینکه امروز برخی از مادران سعی دارند برای بچه‌ها زمینه راحت‌طلبی را ایجاد کنند، گفت: باور من این است که اگر حاج قاسم سلیمانی در کودکی روی تشک وگال خوابیده بود امروز نامی از او در میان ما نبود و اگر به این مقام رسیده به خاطر این است که از نوجوانی وارد عرصه عمل شده و کار کرده است.

استاد حوزه علمیه تأکید کرد: مادری که ماهی دو سه جلد کتاب که دانایی او را بالا ببرد را نخواند از پس تربیت بچه ها بر نمی‌آید و وقتی بچه ها تربیت نشوند نه تنها برای خانواده بلکه برای جامعه هزینه دارند به این صورت که یا باید برای نگهداری آنها در زندان هزینه بدهیم و یا فسادشان در جامعه به دیگران لطمه می زند.