به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در سخنرانی چهارشنبه شب حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به اینکه شب اول ماه رجب، شب میلاد امام باقر علیه السلام است اظهار کرد: پیامبر(ص) فرمودند ماه رجب ماه خدا است و اولین ماه حرام است که جنگ در آن حرام اعلام شده و در روایت داریم که خدا فرشته ای دارد به نام داعی که هر شب از سر شب تا صبح ندا می دهد و می گوید کجا هستند توبه کنندگان تا توبه شان را قبول کنیم.

وی افزود: همانطور که در برخی کشورها حراج فصلی دارند و اجناس را ارزان تر به فروش می‌رسانند خداوند هم سه ماه را حراج فصلی زده است که عبارت از رجب، شعبان و رمضان است که در این سه ماه زودتر توبه پذیرفته و عمل در آن قبول می شود و استغفار در آن اثر می کند بنابراین فصل حراج ثواب خدا و بهشت است.

کارشناس مذهبی حرم بانوی کرامت با بیان اینکه صدقه اول رجب ثواب زیادی دارد و افرادی که توان دارند باید قربانی و از مشکلات مردم گره گشایی کنند گفت: گاهی در زندگی انسان فرصت هایی پیش می آید که انسان باید آنها را دریابد و ماه رجب فرصتی برای بخشش گناهان است، رجب از ماه هایی است که در آن ذکر گفتن ثواب چند برابری دارد و خوب است که ذکر لا اله الا الله، صلوات و استغفار را زیاد بگوییم.

وی با اشاره به میلاد امام باقر علیه السلام گفت: امام باقر علیه السلام حاصل ازدواج فاطمه دختر امام حسن علیه السلام با امام سجاد علیه السلام است و مقام مادر امام باقر علیه السلام در اولاد امام حسن ویژه است و مقامی شبیه مقام حضرت معصومه سلام الله علیها دارند.

رفیعی ادامه داد: امام باقر علیه السلام گنجینه کربلا هستند و علاوه بر اینکه خودشان در کودکی در کربلا بودند بعد از کربلا هم تمام حوادث کربلا را مدام از پدرشان شنیده اند.

وی با بیان اینکه ائمه ما مرکز مراجعات مردم بودند و مسائل علمی را پاسخ می دادند، افزود: امام باقر علیه السلام به افرادی که خدمت ایشان آمده بودند فرمودند همه جای عالم را بگردید علم صحیح را مگر نزد ما اهل بیت(ع) پیدا نخواهید کرد.

استاد حوزه علمیه گفت: پیرمردی از قبیله نخع خدمت امام باقر علیه السلام رسید که تمام عمر خود را به بنی امیه خدمت کرده بود و گفت من عمری کج رفتم و آمده ام توبه کنم؛ آیا توبه من قبول است؟ امام باقر علیه السلام به صراحت فرمودند نه قبول نیست تا زمانی که تمام حق الناسی که به گردن تو است را برگردانی.

وی ابراز کرد: شخص دیگری نزد امام باقر علیه السلام آمد و گفت من آدم ضعیف العملی هستم و خیلی اهل مستحبات نیستم ولی دو ویژگی دارم که اول مال حرام نخوردم و دوم غرایز جنسی خودم را با حرام ارضاء نمی کنم آیا بهشت می روم؟ امام باقر علیه السلام فرمودند چه جهادی بالاتر از کنترل شکم و شهوت است و خداوند به چیزی بالاتر از این عبادت نشده است.

رفیعی افزود: امام صادق علیه السلام فرودند پدرم در هر حالی ذکر می گفت و همیشه توجهش به خدا بود؛ و در روایت دیگر است که امام باقر علیه السلام وارد مسجدالحرام شد و بلند بلند گریه کرد؛ فردی کنار ایشان بود و گفت آرام تر گریه کنید مردم نگاه می کنند ایشان فرمودند وای بر تو، ان‌شاء الله خدا به من نگاه کند؛ این یعنی هیچگاه نباید برای رضایت مردم رضایت خدا را زیر پا بگذاریم.