به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه علیهاالسلام دهه کرامت از دو روز دیگر و همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) آغاز می‌شود و تا یازدهم ذی‌القعده، سالروز ولادت امام رضا(ع) ادامه خواهد داشت. در این ایام، حرم مطهر رضوی کانون برپایی ویژه‌برنامه هایی برای میزبانی از زائران و مجاوران امام هشتم(ع) خواهد بود و معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی به مناسبت این ایام تدارک ویژه‌ای دیده است.
حجت الاسلام والمسلمین حسین شریعتی نژاد، معاون تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی صبح امروز در نشست خبری تشریح این برنامه‌ها اظهار کرد: در مجموع ۱۴ ویژه‌برنامه محوری تبلیغی و مذهبی با هدف ایجاد نشاط عمومی همراه با معرفت افزایی در دهه کرامت در اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی اجرا می‌شود.
 

جشن‌های «شکوه رضوان»، هر شب در صحن پیامبر اعظم(ص)
وی ادامه داد: با آغاز دهه کرامت، سلسله جشن‌های «شکوه رضوان» به همت معاونت تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی و همزمان با فرارسیدن سالروز میلاد کریمه اهل‌بیت حضرت فاطمه معصومه(س) آغاز و تا شب میلاد امام رضا(ع) به مدت ۹ شب ادامه خواهد داشت که این جشن‌ها هر شب از ساعت ۱۸ تا ۲۲ در صحن پیامبر اعظم(ص) با حضور زائران و مجاوران برگزار می‌شود. 
شریعتی نژاد افزود: همخوانی گروه‌های تواشیح، اجرای گروه‌ سرود گلدسته‌های حرم، شعرخوانی آئینی با حضور شاعران مشهور، دکلمه‌خوانی، گفتگوی معارفی با حضور میهمانان امام رضایی با موضوع کرامات امام رئوف، حرم شناسی ویژه زائران با هدف شناساندن تاریخچه آیین‌های حرم رضوی همچون نقاره نوازی، تعویض پوشش ضریح و پرچم گنبد مطهر، معرفی مراحل تولید و بافت فرش‌های اماکن، معرفی کشیک حفاظ و … از جمله بخش‌های متنوع جشن‌های شکوه رضوان به‌شمار می‌رود.
 

غبارروبی گلزار شهدا
معاون تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی در ادامه گفت: در روز چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه همزمان با سالروز میلاد کریمه اهل بیت(ع) و با حضور خادمان بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) گلزار مطهر شهدای مدفون در بهشت ثامن الائمه(ع) حرم مطهر رضوی غبارروبی و عطرافشانی خواهد شد.
 

برپایی جشن ریحانه در سالروز ولادت حضرت معصومه(س)
وی افزود: همچنین همزمان با عصر روز میلاد حضرت معصومه(س)، مراسم جشن ریحانه با حضور دختران نوجوان برگزار خواهد شد و علاوه بر آن، سلسله جشن‌های دهه کرامت ویژه دختران نوجوان را از ۱۶ تا ۲۱ خردادماه در دو نوبت صبح و بعدازظهر در پایگاه فرهنگی ریحانه خواهیم داشت. 
 

اجتماع ابناء الرضا(ع) 
حجت الاسلام شریعتی نژاد خاطرنشان کرد: دیگر برنامه آغاز دهه کرامت، نخستین اجتماع ابناء الرضا(ع) با حضور نوجوانان رضوی مشغول به فعال در زمینه مکبری، گروه‌های سرود و هیئت‌های نوجوانان است که از ساعت ۱۶ در صحن پیامبر اعظم(ص) آغاز می‌شود و تا نماز مغرب و عشاء ادامه خواهد داشت.
 

ویژه‌ برنامه‌های کتابخوانی
وی ادامه داد: دایر شدن سه ایستگاه مطالعه کتاب در رواق‌های نجمه خاتون، دارالعباده و رواق کتاب همراه با معرفی، خوانش و امضاء کتاب با حضور  نویسندگان مطرح در صحن پیامبر اعظم(ص)، برگزاری جشن ویژه نابینایان و ناشنوایان با همکاری شهرداری و اهداء ۲۰۰ نسخه کتاب آداب زیارت امام رضا(ع) به خط بریل و … از دیگر برنامه‌های فرهنگی معاونت تبلیغات در دهه کرامت محسوب می‌شود.
 

جهاد تبیین با برگزاری نشست‌های تخصصی 
معاون تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی توجه به جهاد تبیین در دهه کرامت را نیز به عنوان یکی از اهداف برنامه‌های این ایام برشمرد و گفت: در همین راستا  در دهه کرامت نشست‌های «مکتب سیاسی و اجتماعی امام رضا(ع)» ویژه نخبگان در قالب ۱۰ جلسه هر روز از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در دارالقرآن کریم واقع در صحن جمهوری حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود و در آن ابعاد مختلف سیره سیاسی امام رئوف مورد بررسی قرار می‌گیرد. 
حجت الاسلام شریعتی نژاد افزود: سلسله نشست‌های «تجلی حجاب» عنوان دیگر ویژه برنامه‌‌ این معاونت برای نخبگان در دهه کرامت است که هر روز در ساعت ۸ تا ۱۰ صبح، با حضور اساتید مطرح کشوری همچون حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد حاج علی اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در مدرسه پریزاد برگزار می‌شود.
 

گرامیداشت سالروز ارتحال امام خمینی(ره) و قیام ۱۵ خرداد
وی در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به تقارن سالروز رحلت معمار کبیر انقلاب امام خمینی(ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد با ایام دهه کرامت رضوی اظهار کرد: مراسم سوگواری شب رحلت امام خمینی(ره) جمعه ۱۳ خرداد ماه بعد از نماز مغرب و عشاء در رواق امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد و در عصر سالروز رحلت امام امت نیز، آیین گرامیداشتی از طرف تولیت آستان قدس رضوی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و مدیریت حوزه‌ علمیه خراسان در حرم مطهر رضوی برگزار خواهد شد. همچنین مراسم روز بزرگداشت قیام ۱۵ خرداد با حضور زائران و مجاوران در رواق بزرگ امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.
معاون تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی ادامه داد: علاوه بر این، برگزاری برنامه چند ملیتی «صوره الامام و تشکیل النظام عالمیه الجدید» به مناسبت گرامیداشت سالروز ارتحال امام خمینی(ره) با حضور سرکنسول‌های کشورهای مختلف و زائران خارجی شش کشور، در صحن قدس تدارک دیده شده است.
 

برنامه‌های شب و روز میلاد امام رضا(ع)
معاون تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی به ویژه‌برنامه‌های سالروز ولادت امام هشتم(س) نیز اشاره کرد و گفت: ۲۰ خرداد ماه همزمان با شب ولادت امام رضا(ع) جشن شکوه رضوان با حضور تولیت‌های اعتاب مقدسه عراق و ایران و مدیحه سرایی سید مهدی میرداماد از مداحان برجسته کشورمان و سخنرانی حجت الاسلام ناصر رفیعی ساعت ۱۸ در صحن پیامبر اعظم(ص) برپا خواهد شد و حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی؛ تولیت آستان قدس رضوی سخنران این مراسم خواهد بود. 
حجت الاسلام شریعتی نژاد تصریح کرد: در سالروز ولادت امام هشتم(ع) نیز، مراسم تعویض پرچم گنبد و پوش ضریح حرم مطهر رضوی امام رئوف از ساعت ۶ صبح ۲۱ خرداد همراه با خطبه خوانی و نقاره نوازی برگزار می‌شود. 
به گفته او، در سالروز ولادت امام رضا(ع) نیز ویژه‌برنامه‌ای با حضور عموم زائران، تولیت آستان قدس رضوی، مسئولان لشکری و کشوری و تولیت‌های اعتاب مقدسه از ساعت ۹ تا ۱۱ در حرم مطهر برگزار می‌شود. همچنین مراسم دیگری در ظهر میلاد حضرت عالم آل محمد(ص) با سخنرانی آیت‌الله سعیدی؛ تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) شعرخوانی شاعران و مدیحه سرایی مداحان اهل بیت(ع) در رواق امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

منبع: آستان نیوز