به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله‌علیها، آیت‌الله سید‌مهدی میرباقری طی سخنانی در هشتمین شب محرم بعد از نماز عشاء در شبستان امام‌خمینی(ره) حرم‌بانوی‌کرامت گفت: یکی از آیاتی که اشاره به واقعه کربلا دارد و روایات نیز آن را تایید می‌کنند آیه ۷۷ سوره مبارکه نساء است.

وی افزود: خداوند در این آیه دستور به جهاد داده است و با تعابیری لطیف و برجسته مباحث جهاد و شهادت را بیان نموده است.

استاد حوزه‌علمیه اظهار داشت: تمام فرصت های دنیا کوتاه است و حتی کسانیکه عمر طولانی داشتند مثل حضرت نوح علیه السلام از فرصت کم دنیا سخن می گفتند در حالیکه ایشان حدود ۹۰۰ سال در این دنیا زندگی کردند.

میرباقری تاکید کرد: طبق آیه ۷۷ سوره نساء تمام متاع دنیا اندکی بیش نیست و فرصت ها کم و مرگ نزدیک بوده و حیات آخرت برای کسانیکه گرفتار دنیا نبودند بهتر از حیات دنیایی است.

وی خاطر نشان کرد: یکی از نکات این آیه این است که جهاد در راه خدا  دارای شرایط خاصی است و هر کسی اهل اینگونه جهاد نیست چرا که جنگ در راه غیرخدایی اتلاف جان است و هیچ فایده ای نخواهد داشت.

سخنران حرم بانوی کرامت یادآور شد: تنها تربیت‌شدگان مکتب اهل‌بیت(ع) می توانند در اینگونه جهادها شرکت کنند چرا که این مسیر آمادگی‌های خاصی را می‌طلبد.

عضو مجلس‌ خبرگان ‌رهبری افزود: اصحاب سیدالشهدا گر چه به ظاهر به شهادت رسیدند اما هیچگاه متحمل ضرر و خسارتی از سوی شجره بنی امیه نشدند چرا که اصحاب عاشورایی به حیات طیبه رسیدند.

وی در ادامه گفت: انسان‌هایی که با خداوند تجارت کنند و دعوت خدا را اجابت نمایند خداوند به آن‌ها بشارت پیروزی می‌دهد و سودی کسب خواهند کرد که ابدی است.

میرباقری خاطر نشان کرد: کسانی می‌توانند در این مسیر حرکت کنند که خود را از تمام تعلقات دنیایی رها کرده باشند.

رئیس فرهنگستان علوم‌اسلامی تاکید کرد: اگر اصحاب عاشورایی در کنار سیدالشهدا به شهادت نمی‌رسیدند الان اثری از آن‌ها نبود چرا که عمر انسان‌ها کوتاه است و زودگذر اما این اصحاب به مقامی رسیدند که تا ابد ماندگار شدند.

سخنران حرم بانوی کرامت یادآور شد: هیچگاه درجات لشگر «توابین» و لشگر «سلیمان بن صرد خزاعی» همانند «حبیب بن مظاهر» و «مسلم بن عوسجه» و دیگر اصحاب عاشورایی نیست چرا که امثال حبیب از همان ابتدا به لشگر سید‌الشهدا ملحق شده بودند.

وی اظهار داشت: در زمان ظهور امام زمان(عج) باید با سرعت تمام به لشگر حضرت ملحق شویم و از بهانه جویی و… دوری بجوییم و موانع را قبل از ظهور برطرف نماییم.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: طالب شهادت بودن مهم‌ تر از نفس شهادت است چرا که مشتاقانه در کنار امام زمان(عج) بودن بسیار ارزشمند است به همین خاطر باید همیشه جزو مستشهدین باشیم.

میرباقری در پایان گفت: شهادت و جهاد کسانی حقیقی و مقبوله است که به مقام تسلیم در برابر امام معصوم رسیده باشند.