به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، حجت الاسلام والمسلمین تراشیون شب گذشته در شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی کرامت اظهار داشت: یکی از مهم ترین خاستگاه های رشد و تعالی هر انسان، خانواده است و بین اجتماعات بشری یکی از ارزشمند ترین اجتماعات انسانی و بشری، خانواده می باشد.

وی افزود: در محیط خانه و خانواده هرعمل و هر کاری که بر اساس موازین اسلامی ، دینی و دستورات اهل بیت(ع) باشد معادل سازی عبادی در آن صورت گرفته است.

استاد حوزه علمیه خاطر نشان کرد: انسان به واسطه عملکرد خود در خانواده یک عبادت بی‌نظیر و کم‌نظیر انجام می دهد.

تراشیون تاکید کرد: برای خانواده موضوعات مهمی وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی یادآور شد: اگر زن و مرد بخواهند به نظام خانواده قوام بدهند باید قدردان یکدیگر باشند و حق خوبی‌ها در محیط زندگی مشترک دیده شود.

سخنران حرم بانوی کرامت در ادامه گفت: باید زن و شوهر خوبی‌های یکدیگر را مشاهده و بیان کنند و قدردان همدیگر باشند.

وی اظهار کرد: با قهر، توبیخ ،ایراد گرفتن و انتقام گیری مشکلات حل نمی شود در حالیکه سنت الهی این است که خداوند در بدی خیر قرار نداده است و اگر انسان فکر کند با دروغ و دغل و حرف ناروا می تواند به یک حقی دست یابد امکان پذیر نیست.

تراشیون تاکید کرد: تمام خیر خداوند در خوبی‌هاست و اگر زن و شوهر عیوب همدیگر را افشا کنند نباید انتظار زندگی خوب داشته باشند اما اگر زن وشوهر خوبی ها را فریاد بزنند قطعا به استحکام خانواده کمک خواهد کرد.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: انسانی که فکر سالمی دارد و از سلامت روحی و روانی اخلاقی برخوردار است انسانی است که می تواند خوبی‌های دیگران را ببیند و درباره آن خوبی ها با دیگران صحبت کند.

وی افزود: جامعه ای که خوبی ها در آن دیده و بیان نشود باید نگران آن جامعه شد و اگر در محیط خانواده نیز خوبی ها دیده نشود باید نگران شد چرا که این خانواده دچار مشکل خواهد شد.

تراشیون اظهار داشت: یکی از نکاتی که در استحکام خانواده نقش مهمی دارد خوش خلقی است.

وی تاکید کرد: دامنه خوش خلقی و حسن خلق بسیار وسیع است اما می توان به عنوان نمونه از کلام خوب به عنوان یکی از شاخصه‌های حسن خلق در خانواده نام برد.

سخنران حرم بانوی کرامت یادآور شد: بر اساس روایت از نشانه های بدبختی یک مرد وجود کافرمای ظالم، همسایه بد و زن بد دهان است.

وی افزود: یکی از پدیده‌های جدید در جامعه که به شدت به نظام خانواده آسیب می زند آستانه تحمل پایین و هیجانات بالا است.

تراشیون تاکید کرد: زنی که در محیط خانه بد دهان باشد خانواده را به سمت نابودی خواهد برد و دود آن در ابتدا نیز به چشم خود زن خواهد رفت.

وی با بیان این که نتیجه بدهانی زنان در محیط خانواده دور شدن همسر از زن و در مراحل بعدی به دنبال زنان دیگر رفتن است، گفت: زنی که زبان تلخی دارد یکی از مهم ترین خطوط قرمز شوهرش را نابود می کند چرا که تلخی زبان زنان باعث می شود غرور و شخصیت مرد را نابود کند.

وی افزود: طبق روایت، یکی از ویژگی‌های مهم مردان این است که باید پاکی نگاه داشته باشند و با عملکرد خود در ذهن همسر حساسیت ایجاد نکنند.

تراشیون یادآورشد: دشمنان نقطه قوت و ارزشمند اسلامی را هدف قرار داده اند به همین خاطر در مقوله حجاب تلاش می کنند آن را بی اعتبار کنند.

وی با تأکید بر اینکه اصل حجاب می تواند به بسیاری از ساحت‌های مختلف اجتماعی کمک کند که یکی از آن ها نظام خانواده است،گفت: حجاب درمان بسیاری از دردهای اجتماعی است و باعث می شود بسیاری از خانواده ها دچار مشکل نشوند.

سخنران حرم بانوی کرامت در ادامه افزود: مردان باید به گونه ای نگاه‌های خود را مدیریت کنند که امنیت روانی همسر دچار مشکل نشود.

وی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از شاخصه های مردان در زندگی، وجود زبان پاک است چرا که جملات ناپاک و بی‌ادبانه باعث می شود شخصیت ظریف زنان نابود شود.

تراشیون یادآور شد: بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها پیام‌های ضد تربیتی دارد و باعث می شود به تربیت فرزندان و حتی خانواده آسیب بزند که نمونه بارز آن ترویج زندگی مجردی و به دور از خانواده و زندگی با حیوانات است.

وی افزود: مردی که نتواند با همسر خود خوب صحبت کند باعث می شود همسر خود را به سمت حاشیه های خطرناک سوق بدهد و فضای خانواده از یک فضای منطقی خارج شود.

تراشیون خاطرنشان کرد: وقتی لوازم آرایشی فروشی از کتاب فروشی شلوغ تر شود و به جای اینکه برای تربیت فرزندان کتاب خریداری شود هزینه بیشتری برای خرید لوازم آرایشی و… شود، نشانه حرکت خانواده ها به سمت نیازهای کاذب است.

وی در پایان گفت: باید نسل امروز را خوش زبان تربیت کنیم و کاری کنیم که فرزندان از تندخویی دور شوند.