به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، مرکز اسناد حرم مطهر بانوی کرامت از دستیابی به دو فقره اسناد دخل و خرج این آستان مقدس در سال‌های ۱۲۵۵ و ۱۲۷۴ هجری قمری خبر داد.

احمد جمراسی کارشناس مرکز اسناد حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها در این رابطه اظهار کرد: این اسناد برای اولین بار مورد بازخوانی و پژوهش قرار گرفته است که نشان دهنده تمامی درآمدهای حرم از موقوفات، هدایا و نذورات و موارد دیگر و تمامی هزینه های حرم مطهر از جمله مواجب خدام، تعمیرات حرم، روشنایی و موارد دیگر است.

وی ابراز کرد: این دو سند به صورت طوماری  و به خط سیاق نوشته شده که یکی از این سندها مربوط به سال ۱۲۵۵ هجری قمری در ابعاد ۳۱۲ سانتی متر طول و ۱۵ سانتی متر عرض و سند دیگر مربوط به سال ۱۲۷۴ هجری قمری در ابعاد ۲۲۰ سانتیمتر طول و ۲۲ سانتی متر عرض است.

کارشناس مرکز اسناد حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها افزود: سند دخل و خرج آستان مقدس بانوی کرامت در سال ۱۲۵۵ متعلق به دوره فتحعلی شاه قاجار و تولیت محمدرضا متولی باشی و سند دخل و خرج این آستان در سال ۱۲۷۴ مربوط به دوره ناصرالدین شاه قاجار و تولیت میرزا حسین متولی باشی است.

وی گفت: بازخوانی و کار پژوهشی روی اسناد نویافته دخل و خرج آستان مقدس بانوی کرامت در دوره فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه قاجار توسط دو کارشناس مرکز اسناد حدود یک ماه زمان برده است.

جمراسی ادامه داد: سند دخل و خرج آستان فاطمی در سال ۱۲۷۴ به زودی در پژوهشنامه تاریخ، سیاست و رسانه به چاپ می رسد و سند مربوط به سال ۱۲۵۵ نیز در مرحله رایزنی برای انتشار در مجله گنجینه اسناد است و همچنین پژوهشگران می توانند برای مشاهده این اسناد به صورت حضوری به مرکز اسناد حرم مطهر بانوی کرامت مراجعه کنند.