به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، حجت‌الاسلام‌والمسلمین جوشقانیان، شب گذشته در محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت در شبستان امام خمینی(ره)، ضمن اشاره به سومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی، با بیان این که مراسم تشییع این سردار رشید اسلام غیرقابل‌وصف و بی‌مانند بود، به راز موفقیت و تعالی حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد و ابراز داشت: معماران شخصیت، ارکان شخصیتی و برکات شخصیتی و انوار تابناک حاج قاسم سلیمانی از مهم‌ترین تجلی‌های مسیر تربیتی ایشان هستند.

وی حضور در مکتب اسلام و قرآن و دانش‌آموزی معارف اهل‌بیت علیهم‌السلام را از مهم‌ترین شاخصه‌های معماری شخصیت حاج قاسم دانست و با بیان این که مادر ایشان همواره دقت داشت که بدون وضو به ایشان شیر ندهد، اظهار داشت: اگر افعال زندگی مبرا از کار حرام باشد، شخصیتی تحویل عالم اسلام می‌دهد که این فرد اردوگاه دشمن را متزلزل و قوت قلب اردوگاه رزمندگان اسلام خواهد بود.

سخنران حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(ع) با بیان این که هرکس وارد اردوگاه الهی شود، ترس و اندوه را از او می‌گیرند و شجاعت و نشاط را جایگزین آن می‌سازند، خاطرنشان ساخت: با این که سردار حاج قاسم سلیمانی قریب چهل سال در توفان بلاها و ابتلائات حضور داشت، ولی هروقت با ایشان مواجه می‌شدیم باروحیه عالی و چهره‌ای خندان و گشاده روبرو بودیم.

جوشقانیان ضمن اشاره به فرازهایی از آیات الهی «أَلَا إِنَّ أَوْلِيَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ»، «من کان لله کان الله له»  با تأکید بر این که سعادت و سیادت از آن اولیای الهی است، ابراز داشت: هرکس به خدا وصل شود، قدرت بی‌کرانی خواهد یافت و به‌واسطه اتصال به خداوند متعال بر تمام دسیسه‌ها فائق خواهد آمد.

وی امام خمینی(ره) را دومین معمار شخصیت حاج قاسم سلیمانی توصیف کرد و با بیان این که بنیان‌گذار انقلاب اسلامی مبتنی بر معارف آل الله، جوانان بسیاری را در مکتب تربیتی عاشورا، غدیر و فاطمیه تربیت نمودند، اظهار داشت: اسلام انقلاب اسلامی از جنس اسلام حماسی، عاشورایی و فاطمی و از جنس اسلام پابرهنگان و مستضعفین است که توجه وافری به آموزه‌های الهی دارد؛ اخلاص و برای خدا بودن سرآمد تمام ویژگی‌های شخصیتی سردار حاج قاسم سلیمانی بود «أَخْلِصِ الْعَمَلَ فَإِنَّ النَّاقِدَ بَصِيرٌ».

جوشقانیان ضمن اشاره به فرازهایی از وصیت‌نامه شهدای اسلام و انقلاب تصریح کرد: مجاهدان فی‌سبیل‌الله در لسان قرانی خود همواره تأکید دارند «رَبَّنَا اغفِر لَنا ذُنوبَنا وَإِسرافَنا في أَمرِنا وَثَبِّت أَقدامَنا وَانصُرنا عَلَى القَومِ الكافِرينَ»، علی‌رغم تمام عمل صالح، مجاهدت و حضور به‌موقع، بصیرت نافذ و ایمان ژرف، همواره بر قصور و تقصیر خود واقف بودند.

وی شیدایی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها و روح بلند عاشورایی و توسل به اهل‌بیت(علیهم‌السلام) را از دیگر شاخصه‌های سردار حاج قاسم سلیمانی توصیف کرد و اذعان داشت: حاج قاسم سلیمانی آراسته به توحید عملی بود و محور و مبدأ تمام حرکت و سکناتش را ذات اقدس الهی قرار می‌داد.

سخنران حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(ع) با  تأکید بر این که انقلاب اسلامی ریشه در عاشورا، غدیر و معارف توحیدی، همواره متصل به سنت‌های الهی است، اظهار داشت: تجلی ولایت‌مداری از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی حاج قاسم سلیمانی است که با آن قدرت ایران قوی را در مکتب انقلاب اسلامی به‌پیش می‌برد.

وی گستره مجاهدت‌ها و خستگی‌ناپذیری حاج قاسم سلیمانی در خدمت به ملت‌های اسلامی را موردتوجه قرار داد و ابراز داشت: «… يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَلَا يَخَافُونَ لَوْمَةَ لَائِمٍ…» (آیه ۵۴ سوره مائده)، یاری رسانان دین الهی رابطه ای عاشقانه با خدا و رابطه ای خاذئانه با مومنین داشته، در مقابل کافران سرافراز و مقتدر و خستگی ناپذیر هستند و از نکوهش و ملامت احدی باک ندارند.

جوشقانیان در بخش پایانی سخنان خود به ویژگی‌های امید آفرینی، عزت آفرینی و قدرت آفرینی حاج قاسم در سایه‌سار برکت آموزه‌های ولایت الله اشاره کرد و ابراز داشت: مجاهدان الهی، همواره ظرف جان خود را برای کسب معارف ناب الهی گسترش دادند، «لَئِن شَكَرتُم لَأَزيدَنَّكُم»، شکر الهی مهم‌ترین پایه وسعت‌بخشی به ظرف جان‌ودل است. شکر عمل موممنانه نسبت به امر الهی در مسیر رهایی نفس از تمام پلیدی‌ها و بدی‌هاست.