به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، آیت الله سیدمحمد سعیدی در خطبه های این هفته نماز جمعه قم با اشاره به آیات ۷۲ و ۷۳ سوره توبه اظهار کرد: خداوند به مؤمنین و مؤمنات وعده داده که برای آنها بهشت هایی را فراهم کند که در کنار آن نهرها جاری است، مؤمنان در آن جاودانه خواهند بود، نعمت‌هایش زوال پذیر نیست و از همه این نعمت ها برتر خوشنودی و رضوان خداوند است.

وی با بیان اینکه همانطور که جهنم درجاتی دارد بهشت هم درجات و مراتبی دارد و بهشتیان به فراخور اعمالشان به آن درجات می رسند، افزود: راز وعده های فراوان خداوند به بهشت این است که در این دنیا بر سر راه مؤمنان هزاران انگیزه از قبیل دوست داشتن مال، مقام، شهوت و شهرت وجود دارد و این وعده های خداوند این انگیزه ها را در چشم انسان کوچک جلوه می دهد.

امام جمعه قم در خطبه دوم با بیان اینکه دوشنبه شهادت امام باقر علیه السلام است، گفت: بعد از شهادت امام حسین علیه السلام و اسارت اهل بیت(ع) در اثر شدت عمل دستگاه حاکم و ظلم نسبت به شیعیان و محبان اهل بیت کار برای اهل ولایت سخت شد و یکی از کارهای مهم امام سجاد و امام باقر علیهما السلام انسجام بخشیدن به شیعیان حول محور امام و تقویت آنان بود.

وی گفت: وقتی اوضاع بهتر شد، امام باقر علیه السلام از وضعیت مساعد سیاسی آن روز برای نشر تعالیم اسلامی استفاده کردند و دانشگاه تشیع و علوم اسلامی را پایه ریزی کردند ولی این فعالیت ها از چشم کینه توز دشمنان اهل بیت مخفی نماند و به همین جهت به شدت از طرف حاکمان زمان خود تحت فشار و رصد بودند و هشام بن عبد الملک ایشان را به زندان انداخت و در نهایت که مجبور به آزادی شد ایشان را در مدینه به شهادت رساند.

مواد مخدر حربه ای برای استمرار حاکمیت ظالمانه غرب بر جهان است

آیت الله سعیدی در ادامه با بیان اینکه ۵ تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است، گفت: مصرف روز افزون مواد مخدر به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات قرن حاضر تلقی می شود و زیان‌های اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی، فرهنگی و خانوادگی آن بسیار زیاد است ولی کشورهای غربی و استکبار جهانی از یک طرف برای اصالت سود و کسب درآمد بیشتر و از طرف دیگر برای از بین بردن همت و پایمردی ملت های مختلف از مواد مخدر به عنوان حربه ای برای استمرار حاکمیت ظالمانه خود استفاده می کنند.

وی با تأکید بر اینکه اعتیاد عاملی مهم در بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی است، افزود: ۵۵ درصد طلاق ها، ۶۵ درصد همسر آزاری ها، ۳۰ درصد شرارت ها و آشوب ها، ۳۵ درصد کودک آزاری‌ها، ۲۰ درصد قتل های عمد، ۴۰ درصد سرقت‌ها و ۲۰ درصد جرایم منکراتی مستقیما با موضوع مواد مخدر مرتبط است.

امام جمعه قم گفت: طبق نظرسنجی از مردم خانواده ، دولت و سازمان های مردم نهاد به ترتیب در کاهش اعتیاد مؤثر هستند بنابراین باید به طور همه جانبه و در همه سطوح  از خانواده گرفته تا مدرسه، دانشگاه و محیط کار فعال شوند تا جلوی این بلای خانمان سوز گرفته شود؛ خانواده ها باید هر روز از خود بپرسند که فرزمند ما کجا است؟ با چه کسانی رفت و آمد دارد و در ارتباط با دوستان چه می کند.

وی با بیان اینکه سه شنبه ۶ تیر سالروز سوء قصد منافقان به رهبر معظم انقلاب است، گفت: این روز یادآور شخصیت با برکت رهبر معظم انقلاب است که نه تنها شخصیتی معنوی، عالم، محبوب قلوب و فرمانده جبهه مستضعفین است بلکه راهبر جبهه حق علیه باطل و در یک کلام نائب امام زمان(عج) هستند و بدون مبالغه ما در جهان هیچ رهبری را مانند ایشان نداریم که در مسائل تربیتی، سیاسی، ارزشی و معنوی صاحب نظر باشد و در مردم دنیا تأثیر بگذارد.

مردم نمی گذارند فاجعه رفتار مردم کوفه با حضرت مسلم در جمهوری اسلامی ایران تکرار شود

آیت الله سعیدی با بیان اینکه مردم ما هرگز نمی گذارند فاجعه رفتار مردم کوفه با حضرت مسلم در جمهوری اسلامی ایران تکرار شود، تصریح کرد: همه ما باید قدر رهبر معظم انقلاب را بدانیم و بر حول محور ایشان حلقه بزنیم تا وجود مقدس امام زمان(عج) بر ولایتمداری صادقانه مردم ما صحه بگذارند و خداوند بر ما منت بگذارد و در ظهور امام زمان(عج) تعجیل کند.

روز عرفه و عید قربان سیر از عرفان نظری به عرفان عملی است

وی در ادامه با اشاره به اینکه چهارشنبه ۷ تیر روز نیایش و پنجشنبه عید قربان است، گفت: درماه ذی الحجه مناسبت های فراوانی داریم که بزرگترین آنها عید غدیر و نصب امیرالمؤمنین(ع) به خلافت و امامت مؤمنان است؛ رابطه روز عرفه و عید قربان یک تقارب زمانی نیست بلکه ارتباط بین این دو یک سیر معرفتی نظری و عملی دارد یعنی در روز عرفه معرفت الله تحقق پیدا می کند و و انسان با این معرفت اندوخته در روز دهم با قربانی کردن و گذشته از مادیات به سوی عرفان عملی هدایت می شود.

امام جمعه قم با اشاره به حرکتی که حضرت ابراهیم(ع) در روز عید قربان به دستور خداوند داشتند، گفت: حضرت ابراهیم(ع) نمی دانستند که خداوند اجازه نخواهد داد پسرشان ذبح شود بلکه یقین داشتند که باید از فرزندشان دل بکنند و این را با حضرت اسماعیل(ع) هم در میان گذاشتند و هر دو تسلیم فرمان الهی شدند و از این امتحان الهی سربلند بیرون آمدند.

وی با بیان اینکه چهارشنبه ۷ تیر سالروز شهادت آیت الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران امام و انقلاب و روز قوه قضائیه است، گفت: فقدان و شهادت این بزرگواران برای مردم سخت و پرهزینه بود ولی اگر بتوانیم از سیره و روش آنها درس و عبرتی برای امروز بگیریم تا حدودی جبران این خسارت ها خواهد بود.

آیت الله سعیدی یادآور شد: شهید بهشتی در نظم سرامد همه بود و یکی دیگر از خصوصیات ایشان کار دسته جمعی و محور قرار گرفتن در آن  بود، شهید بهشتی توانایی مدیریت را داشتند و یکی از بارزترین خصلت های کار دسته جمعی این است که انسان بتواند از نظر و سلیقه خودش در مقابل نظر و سلیقه جمع صرف نظر کند.

سه پاسخ به شبهه «حجاب مهم نیست قلب انسان باید پاک باشد»

وی در پایان در رابطه با عفاف و حجاب ابراز کرد: برخی شبهه  می کند که حجاب مهم نیست بلکه آدم باید قلبش پاک باشد که در پاسخ به این شبهه باید گفت اولاً رفتارهای اجتماعی انسان تأثیر دارند و شکل ظاهری ما بدون شک بر دیگران تأثیر می گذارد و فرقی ندارد که نیت قلبی ما چه باشد، دوماً آدمی که در برابر حکم صریح خدا نافرمانی می کند قلبش از چه چیزی می تواند پاک باشد؟ و سوماً اگر واقعاً داشتن دل پاک کفایت می کند چرا خداوند حکم حجاب را واجب کرده است؟