به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت معصومه سلام‌الله علیها، فاطیما الآوا ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله سیدمحمد سعیدی تولیت آستان مقدس و نماینده ولی‌فقیه در استان قم که در سالن محراب شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر بانوی کرامت انجام شد، با اشاره به انعقاد یک معاهده جهانی با عضویت ۱۸۲ کشور در راستای مبارزه با دخانیات اظهار کرد: امروزه جمهوری اسلامی ایران رهبری این معاهده را در خاورمیانه بر عهده گرفته و به عنوان رئیس نهمین کنفرانس کنوانسیون جهانی مقابله با دخانیات انتخاب شده است.
وی با بیان اینکه هدایت‌های بزرگان دینی در کاهش مصرف دخانیات تاثیر قابل توجهی خواهد داشت، مطرح کرد: بر اساس تبلیغات و بررسی‌های انجام شده، عملکرد ۷۰ درصد از افرادی که پیام دین در مورد خانیات را دریافت کرده‌اند تغییر کرده است.
نماینده سازمان بهداشت جهانی خاطرنشان کرد: این سازمان جهانی برای مقابله با دخانیات در شهرهای مذهبی، چهار شهر مکه، مدینه ،مشهد وقم را به‌عنوان نمونه و الگو مورد توجه قرار داده و به دنبال حذف دخانیات از این شهرهاست.
وی یادآور شد: اکنون که مردم در مکه درحال آماده‌شدن برای مراسم حج هستند با کمک وزارت بهداشت عربستان برای تشویق به کاهش مصرف دخانیات کارهایی درحال انجام است که امیدواریم این رویکرد در شهرهای مذهبی ایران نیز دنبال شود.
همچنین، ابوالفضل ایرانی‌خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم طی سخنانی با تاکید بر اینکه امروزه سازمان‌های جهانی نیز نسبت به اهمیت معنویت و نقش آن در سلامت جوامع بشری آگاهی یافته‌اند، مطرح کرد: اکنون سازمان جهانی بهداشت برای مبارزه با مصرف دخانیات به دنبال ترویج معنویت و کمک گرفتن از علمای دینی است.
وی ادامه داد: حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها و محیط پیرامون آن می‌تواند به‌عنوان حرم و محیط بدون دخانیات معرفی شود و در این راستا خادمان حرم مطهر و افراد فعال در شهر قم می‌توانند مروجان فرهنگ مبارزه با دخانیات باشند.
در ادامه این دیدار، عادلی رئیس جمعیت مبارزه با دخانیات استان قم با اشاره به فعالیت‌های انجام‌شده در قالب این جمعیت عنوان کرد: ما نیازمند کمک بزرگان دینی هستیم تا بتوانیم فرهنگ مبارزه با دخانیات را در میان اقشار مختلف مردم ترویج دهیم.
وی با اشاره به اینکه قم می‌تواند آیینه‌ای برای کشور و دیگر شهرهای مذهبی جهان باشد، تصریح کرد: هر اقدامی در این شهر بازتابی بین‌المللی خواهد داشت به همین علت ترویج فرهنگ مبارزه با دخانیات در این شهر می‌تواند یک بعد بین‌المللی داشته باشد.
خاطرنشان می‌شود، در این دیدار تقدیرنامه نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران توسط نماینده سازمان بهداشت جهانی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم به آیت‌الله سیدمحمد سعیدی اهداء شد.