به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام سید حسین مومنی شب گذشته بعد از نماز مغرب و عشاء در محفل سخنرانی شبستان امام خمینی(ره) طی سخنانی اظهار کرد: قرآن کریم، نبی گرامی اسلام(ص) را به عنوان بهترین الگو و اسوه به بشریت معرفی کرده است چراکه در سیره حضرت بهترین، بالاترین و زیباترین حرکات و سکنات رفتاری وجود دارد.

وی افزود: رسول خدا(ص) در حقیقت رئیس‌العقلا، عقل کل، کل عقل و عقل‌تامه هستند و باید کلمات و دستورات صادره از حضرت برنامه زندگی انسان‌ها قرار گیرد.

سخنران حرم بانوی کرامت خاطرنشان کرد: چند ویژگی بسیار مهم و خصیصه بسیار با اهمیت از زبان حضرت خدیجه سلام‌الله علیها بیان شده است که نشانگر سیره رفتاری حضرت است و باید در زندگی انسان مورد توجه جدی قرار گیرد.

مؤمنی تاکید کرد: بر اساس فرموده حضرت خدیجه سلام‌الله علیها، نبی گرامی اسلام(ص) انسان با شرافتی بودند و شرافت در حقیقت به معنای فضیلت و اصل و نسب‌دار بودن است و انسان باید در زندگی خود با اینگونه افراد تعامل و معاشرت کند چرا که معاشرت با انسان‌های با شرافت به زندگی معنا می‌بخشد و موجب آرامش جسمی و روحی انسان می‌شود.

استاد حوزه علمیه یادآور شد: خصیصه دوم مربوط امین و امانت دار بودن حضرت است به همین علت انسان باید امانت‌دار باشد و در امانت خیانت نکند که قرآن کریم، ولایت اهل‌بیت(ع)، دین اسلام، والدین، فرزندان و نظام اسلامی در حقیقت امانت است و باید حقوق آن‌ها رعایت شود.

وی در ادامه گفت: حسن خلق و صدق و راستگویی دو خصیصه مهم دیگری هستند که حضرت خدیجه سلام‌الله علیها در وصف نبی گرامی اسلام(ص) فرموده‌اند که بسیار مهم است و باید انسان‌ها در زندگی خود آن‌‎ها را به‌کار گیرند.

سخنران حرم بانوی کرامت خاطرنشان کرد: سعادت‌مندی انسان در دنیا و آخرت مشروط به بهره‌گیری و استفاده از این خصایص اخلاقی است.

مؤمنی تاکید کرد: بنابر روایتی از حضرت علی علیه‌السلام انسان باید همواره راست بگوید حتی اگر به ضرر او هم باشد، به فرموده نبی گرامی اسلام(ص) بدبخترین انسان‌ها، فردی است که آخرت خود را برای رسیدن به دنیا بفروشد و بدبختر از او نیز فرد دیگری است که آخرت خود را برای دنیای دیگران و خوش خدمتی به دیگران بفروشد و مرتکب دروغ، نیرنگ و فریب شود.

وی افزود: نجات انسان در صدق است و انسان نباید برای حفظ موقعیت، پست و مقام خود متوسل به دروغ شود.

سخنران حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) تاکید کرد: بالاترین درجه در مسیر دین‌داری خوش اخلاقی است چراکه حسن خلق روزی را زیاد و موجب آمرزش معاصی می‌شود و بنابر روایت قرائت سوره توحید خوش اخلاقی را تقویت می‌نماید.