به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت الاسلام والمسلمین احمد لقمانی در سخنرانی شنبه شب حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه یکی از آسیب های زندگی ما این است که سر جای خودمان نیستیم، اظهار کرد: خداوند می فرماید «تمام اجزای عالم هستی بر مدار صحیح خود در جریان هستند» البته ما انسان‌ها گاهی کدهای زندگی را اشتباه می‌گیریم و راه را اشتباه می‌رویم.

وی با بیان اینکه امور زندگی شامل اصول، فروع و فضول می‌شود، افزود: فضول زندگی چیزهایی مانند چشم و هم چشمی، تفاخر و تکاثر است که حتی اگر یک ذره از آن در وجود انسان باشد زیان بار است و انسان را به عقب برمی‌گرداند.  

کارشناس مذهبی رسانه ملی با اشاره به فروع زندگی گفت: منزل، ماشین و مبلمان خوب است که انسان داشه باشد ولی اینها مساوی با انسانیت نیستند بلکه این ها برای آسایش انسان خلق شده اند و در آموزه های دینی هم آمده است که انسان مستحب است که بیشتر تلاش کند و لوازم رفاه خانواده خود را فراهم کند.

وی با بیان اینکه اصول زندگی چیزهایی است که اگر یک لحظه نباشد ضربه به شخصیت، ماهیت و انسانیت انسان می خورد، افزود: حیاء و عفت از اصول زندگی انسان هستند و امیرالمؤمنین(ع) فرمودند انسان به عقلش شناخته می‌شود و اصل عقل عفاف (یعنی چشم پوشی، گوش پوشی و زبان پوشی) است.

لقمانی با بیان اینکه محصول عفاف، حجاب است، گفت: پوشش جزو اصول زندگی انسان و مساوی با انسانیت انسان است.

وی با اشاره به عظمت مقام مادر گفت: مادر هم از اصول زندگی انسان است و در روایت داریم که بهشت زیرا پای مادران است؛ نباید در زندگی ما جای اصول با فروع عوض شود و کار کردن برای ایجاد رفاه جای وظیفه مادر بودن را بگیرد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه اصول زندگی این است که دختران امروز مادران فردا باشند، گفت: اینکه برخی می‌گویند زنان مساوی با مردان هستند بدترین توهین به زنان است؛ مقام و عظمتی که اسلام به زنان داده است مقام بسیار بالایی است و در جامعه ای که دختر را شر می دانستند او را نه تها خیر بلکه خیر کثیر معرفی می کند و به جایی می رسد که حول محور یک دختر از اهل بیت شهری پدید می آید و حوزه علمیه شکل می گیرد.

وی با بیان اینکه «اُم» در لغت به معنای ریشه است، گفت: پایه‌ها و ریشه‌های خوش‌بختی و سعادت و بدبختی و شقاوت در دامن مادر است و تلاش‌ها و مراقبت های مادر است که فرزند راه درست را پیدا می کند و شهید می شود بنابراین مادران شهدا ریشه ها و اصول شهدا هستند و باید تکریم شوند.